Még karácsony előtt, fejenként nettó 33 700 forint többletjuttatást kap 30 ezer vasúti dolgozó. A harmadszor kifizetett "pulykapénzzel" a hivatalos verzió szerint "a vasutasok példás helytállását és az ágazat kiemelt fontosságát" ismerik el összesen 5 milliárd forinttal. A 2011-ben kötött megállapodás mögött valójában a MÁV Cargo privatizációja után a szakszervezetek által követelt "sikerdíj" áll.
A Kormány és a VDSzSz Szolidaritás között 2011-ben megkötött kétoldalú megállapodás értelmében 2011-ben 1, 2012-ben és az idén is 2 milliárd forintos összegben kapnak "pénzügyi ösztönzést" a vasutasok. A mintegy 30 ezer vasutasnak utalandó 2013-as évi összeg kifizetésről Dávid Ilona, a MÁV Zrt. elnök-vezérigazgatója, Ungvári Csaba, a MÁV-START Zrt. vezérigazgatója és Gaskó István, a VDSzSz Szolidaritás elnöke írt alá megállapodást 2013. december 16-án.
A pénzügyi ösztönzés fedezetét a költségvetésben elkülönített forrás biztosítja - írja közleményében a MÁV és a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium. A hivatalosan "a munkájukkal kiérdemelt összegek" valójában annak a megállapodásnak a részletei, melyet Orbán Viktor miniszterelnök és Gaskó István, a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezetének elnöke kötött 2011 novemberében. Akkor Orbán azt mondta, hogy a kormány a MÁV Cargo eladásából a vasutasoknak járó privatizációs bevételt fizeti ki.
Az idei 2 milliárd forintos összegből a vállalati átszervezések és vonalátadások miatt a MÁV-csoport más vállalataihoz, illetve a GYSEV-hez került vasutasok is részesülnek, viszont a MÁV vezető beosztású munkatársai nem.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.