Gazdaság hvg.hu 2013. december. 16. 15:48

Utoljára fizetnek a vasutasoknak

Még karácsony előtt, fejenként nettó 33 700 forint többletjuttatást kap 30 ezer vasúti dolgozó. A harmadszor kifizetett "pulykapénzzel" a hivatalos verzió szerint "a vasutasok példás helytállását és az ágazat kiemelt fontosságát" ismerik el összesen 5 milliárd forinttal. A 2011-ben kötött megállapodás mögött valójában a MÁV Cargo privatizációja után a szakszervezetek által követelt "sikerdíj" áll.

A Kormány és a VDSzSz Szolidaritás között 2011-ben megkötött kétoldalú megállapodás értelmében 2011-ben 1, 2012-ben és az idén is 2 milliárd forintos összegben kapnak "pénzügyi ösztönzést" a vasutasok. A mintegy 30 ezer vasutasnak utalandó 2013-as évi összeg kifizetésről Dávid Ilona, a MÁV Zrt. elnök-vezérigazgatója, Ungvári Csaba, a MÁV-START Zrt. vezérigazgatója és Gaskó István, a VDSzSz Szolidaritás elnöke írt alá megállapodást 2013. december 16-án.

A pénzügyi ösztönzés fedezetét a költségvetésben elkülönített forrás biztosítja - írja közleményében a MÁV és a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium. A hivatalosan "a munkájukkal kiérdemelt összegek" valójában annak a megállapodásnak a részletei, melyet Orbán Viktor miniszterelnök és Gaskó István, a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezetének elnöke kötött 2011 novemberében. Akkor Orbán azt mondta, hogy a kormány a MÁV Cargo eladásából a vasutasoknak járó privatizációs bevételt fizeti ki.

Három év alatt ötmilliárd forintot fizettek
Túry Gergely

Az idei 2 milliárd forintos összegből a vállalati átszervezések és vonalátadások miatt a MÁV-csoport más vállalataihoz, illetve a GYSEV-hez került vasutasok is részesülnek, viszont a MÁV vezető beosztású munkatársai nem.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.