Orbán az INA-ról egyezkedett a Gazprom-vezérrel?
A Gazprom vezére Orbán Viktor politikai támogatását kérte, ha a Mol az INA-részesedése eladása mellett döntene – egy magas rangú, magyar politikai forrásokra hivatkozó horvát lapértesülés szerint.
Alekszej Miller, a Gazprom vezére politikai támogatást kért Orbán Viktortól, amennyiben a Mol az INA eladása mellett dönt – írta csütörtökön a Poslovni dnevnik magas rangú, magyar politikai forrásokra hivatkozva. A horvát hírportál szerint a Gazprom érdekelt az INA megvásárlásában, és ez volt az egyik fő témája Orbán Viktor és Alekszej Miller szerdai találkozójának Budapesten. A Miniszterelnökség tájékoztatása szerint a Déli Áramlat gázvezeték volt a találkozó témája.
A Vecernjilist horvát hírportál „Jönnek az oroszok: Putyin Gazpromja az INA-t kéri Orbántól” címmel számol be az értesülésről, és a cikkben az olvasható, hogy a magyar legfelsőbb vezetésből származó információ szerint Miller azért kért politikai támogatást Orbántól az INA-pakett eladása esetén, mert az állam a legnagyobb részvényes a Molban, így a támogatás nyilvánvalóan egy ilyen tranzakció feltétele lenne.
A Vecernjilist cikke szerint a Gazprom vásárlási szándéka új elem a horvát kormány és a Mol közötti konfliktusban. Korábban a legvalószínűbb lehetséges érdeklődőnek a Rosznyeft orosz olajipari vállalatot tartották, és a pletykák arról szóltak, hogy a cég megvenné a Mol 49 százalékos INA-pakettjét és a horvát kormány 19 százalékos részvénycsomagját is, amellyel többségi befolyást szerezne a horvát olajvállalatban, amit a délkelet-európai és a mediterrán térségben tervezett terjeszkedés bázisaként használna.
Ezt a spekulációt egyébként a napokban a horvát gazdasági miniszter, Ivan Vrdoljak megerősítette, ugyanis azt nyilatkozta, hogy a horvát kormány a Rosznyefttel és katari befektetőkkel tárgyal az INA jövőjéről. A Vecernjilist kitér arra, hogy a Rosznyeft és a Gazprom többségi tulajdonosa egyaránt az orosz állam, így nehezen elképzelhető, hogy egymás konkurensei lennének az ügyletben, és az orosz állami vezetés nyilvánvalóan eldöntötte már, melyik vállalat fogja megkísérelni a felvásárlást.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.