2013. december. 10. 21:09 MTI Utolsó frissítés: 2013. december. 10. 21:09 Gazdaság

Nagylelkű gesztust tett a leggazdagabb norvég

Közérdekű célokra ajánlja fel vagyona jó részét Norvégia leggazdagabb embere, Olav Thon ingatlanmágnás.

Az örökösök nélküli 90 éves üzletember kedden közleményben jelentette be, hogy egy jótékonysági alapba helyezi át az Olav Thon Eiendomsselskap vagyonkezelő holdingban lévő 71,9 százalékos részesedését, ami a jelenlegi tőzsdei árfolyamat figyelembe véve 300 milliárd forintot megközelítő induló összeget jelent.

A jótékonysági alapból évi 500 ezer koronáig (18 millió forint) terjedő összeggel támogatnak hazai és nemzetközi kutatási projekteket egyebek közt az orvostudomány, a matematika és a természettudományok területén.

A saját erejéből meggazdagodott, mára csaknem félezer üzleti ingatlant, köztük a Thon szállodalánc hoteljeit birtokló egykori parasztfiú vagyonát 27 milliárd koronára (970 milliárd forint) becsülte a Kapital norvég üzleti magazin.

Előrehaladott kora ellenére Thon aktív közéleti szerepet játszik, tevékenyen részt vett például az idei választásokon is a populista Haladás Pártot támogatva. Noha az ország leggazdagabb embere, Thon nyíltan támogatja a magas jövedelmeket és nagy vagyonokat hatalmas adóval sújtó norvég adópolitikát.

Övénél nagyobb vagyont eddig csak egyetlen norvég, John Fredriksen hajómágnás halmozott fel, a Nagy Farkas becenevű vállalkozó azonban a magas adók elől menekülve évekkel ezelőtt felvette a ciprusi állampolgárságot.

 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.