Az óriási kartellbírság miatt még nem jár kártérítés
Ha a múlt héten a magyar bankokra kiszabott példátlan, 9,5 milliárd forintos kartellbírság jogerőre emelkedik, akkor jogalapot jelenthet esetleges kártérítéshez, ezt azonban külön perben kell érvényesíteni – írja a Magyar Nemzet a versenyhivatalra hivatkozva.
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) döntései nem egyedi érdeksérelmeket orvosolnak, ezért a versenyhatóság határozatának nincs közvetlen hatása a folyamatban lévő ügyekre, a károsultak igényüket külön eljárásban érvényesíthetik – mondta a Magyar Nemzetnek Juhász Miklós, a GVH elnöke.
A lap hétfői cikkében azt firtatta, mennyiben hat a GVH döntése a devizahitelesek problémájának megoldására. A GVH a múlt héten megállapította, hogy 12 pénzintézet a hitelkiváltó hitelek nyújtásának korlátozása révén a fix árfolyamú végtörlesztések csökkentése érdekében összehangolta a stratégiáját, és összesen 9,5 milliárd forintos bírságot szabott ki rájuk.
Juhász Miklós azt mondta, hogy amennyiben a GVH döntése a bírósági szakaszban is jogerős megerősítést nyer, akkor az egy esetleges kártérítési perben a jogalapot érintően kötni fogja a polgári bíróságot. Például olyan károk megtérítése merülhet fel, ha valaki a kartell miatt nem tudott végtörleszteni és kiváltó hitelt felvenni. Ehhez azonban az ok-okozati összefüggést és a konkrét kár összegét a bíróság előtt bizonyítani kell – tette hozzá.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.