Refinanszírozási hitelt vehet fel a BKV
Refinanszírozási hitelt vehet fel a BKV a 2014-ben lejáró 9,4 milliárdos hitelének visszafizetéséhez, ha a képviselők elfogadják a Fővárosi Közgyűlés csütörtöki ülésére beterjesztett javaslatot. E szerint a BKV-nak jövőre négy banknak kell törlesztenie a tartozást. Az első részlet, 2,4 milliárd forint március 31-én válik esedékessé.
A banki hiteleken túl 2014-ben 783 millió forint lízingtörlesztést is ki kell fizetnie a vállalatnak, így a hitel és a lízing törlesztésének finanszírozására összesen 10,2 milliárd forintot kell a BKV-nak biztosítani.
Mivel a BKV nem rendelkezik a visszafizetéshez elegendő pénzzel - nyereséget a Budapesti Közlekedési Központtal fennálló éves szerződése nem tartalmaz -, Budapestnek pedig szintén nincs pénze a hitel kifizetésére, a lejáró hitelek törlesztése új, refinanszírozási hitelek felvételével lehetséges. Erre közbeszerzést írhatnak ki, és célszerű a jelenlegi készfizető kezességvállalási struktúra fenntartása, mivel ezt várhatóan igényelni fogják az ajánlattevők - olvasható az előterjesztésben.
Az előterjesztők felhívták a figyelmet arra, hogy a hitelszerződések alapján ha a BKV bármely tőketörlesztési kötelezettségét elmulasztaná, a teljes, 61,7 milliárd forint összegű hitelszerződést felmondhatják, és a teljes hiteltartozás azonnal esedékessé válhat.
Mivel a BKV hiteleire az önkormányzat, arra pedig a kormány vállalt készfizető kezességet, a bankok elsősorban a fővárosi önkormányzathoz fordulnának a tartozás megtérítése érdekében, ennek elmaradása esetén pedig az állam által nyújtott készfizető kezességet érvényesítenék.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.