2013. november. 08. 18:58 MTI Utolsó frissítés: 2013. november. 08. 18:58 Gazdaság

Új fűfajt hoztak létre a kéjgáz visszafogására

Új hibrid fűfajt állítottak elő japán és kolumbiai kutatók a műtrágyák okozta üvegházhatású gázkibocsátás visszaszorítása érdekében.

A japán Mezőgazdaság-tudományi Nemzetközi Kutatóközpont és a kolumbiai Trópusi Mezőgazdasági Nemzetközi Központ szakemberei egy Afrikában őshonos és Latin-Amerikában is termő, a Brachiaria nemzetségbe tartozó fűfajra alapozták munkájukat. 

Ennek a fűfajnak a gyökeréből olyan anyagok szabadulnak fel, amelyek megakadályozzák, hogy a műtrágyák összetevői üvegházhatású gázzá váljanak. A hibridizációra alapozva létrehozott új növény a már létező fűfajoknál gazdagabb tápanyagtartalmú élelmet jelent a tehenek számára, segítve az állatok növekedését.

A kutatók már hozzá is láttak a növény termesztéséhez Dél-Amerikában. A széles körben használt, mesterségesen előállított nitrogéntartalmú műtrágyák többsége salétromsavvá változik a termőföldben. Ennek a salétromsavnak egy része dinitrogén-oxiddá (kéjgáz) alakul, amely háromszázszor jobban melegíti a Földet, mint a szén-dioxid. A salétromsav könnyen kiszivárog a megművelt földről, beszennyezve a talajvizet, károsítva a folyók és óceánok ökoszisztémáit.

A hibrid fűfaj gyökereiből felszabaduló anyagok megfékezik a mikroorganizmusok tevékenységét és jelentősen csökkentik a kibocsátott dinitrogén-oxid mennyiségét. 

Az ENSZ Környezetvédelmi Programjának (UNEP) éves kibocsátási-jelentése szerint a változó mezőgazdasági gyakorlatok fontos szerepet játszhatnak a klímaváltozás visszaszorításában. A dokumentum szerint a globális károsgáz-kibocsátást 44 gigatonnányi szén-dioxiddal azonos értékre kell csökkenteni 2020-ra, hogy a globális felmelegedés növekedésének szintjét 2100-ig 2 Celsius-fok alatt lehessen tartani.

zöldhasú
Hirdetés
Címkék
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.