Durva visszaéléseket talált a Kehi az 1 százalékok legnagyobb nyerteseinél
Két olyan alapítványnál folytatott vizsgálatot a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi), amelyek közel egymilliárdot kaszáltak a felajánlott egy százalékoknyi adókból, de mindössze 68 millió forintot költöttek a támogatott célokra.
Varga András, a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) osztályvezetője egy előadás során ismertette a hivatal adó 1 százalékokkal kapcsolatos vizsgálatának eredményeit, ennek kapcsán mondta el az általa meg nem nevezett két alapítvány visszaéléseit is – olvasható a Magyar Pénzügyi-Gazdasági Ellenőrök Közhasznú Egyesületének honlapján.
Varga ismertetése szerint mind a két szervezet kiemelkedő támogatást kapott, és mind a két szervezetet személyi összefonódások jellemeztek. A két alapítvány hirdetett tevékenysége gyermekmentés, anyagi támogatás nyújtása beteg gyermekek családjainak, illetve kórházak fejlesztése volt, a valós tevékenységük azonban kis átfedést mutatott ezekkel a célokkal.
A két alapítvány 966 millió forintot kapott, de összesen ténylegesen csak 68 millió forint ment közvetlenül a támogatottaknak, ennek ellenére tudatos és agresszív médiakampányt folytattak: a működési költségeik több mint 80 százaléka a hirdetéseket és a reklámokot fedte le, több száz internetes "domain-nevet" tartottak fenn, hogy az összes kapcsolódó keresőszóval ezekre az alapítványokra találjanak rá az internetezők.
A befolyó pénzösszegek felhasználásában visszaéléseket találtak az ellenőrök: magáncélú mobiltelefon-használatot, elegáns lakóparkban "irodaként" bérelt többszobás lakásokat, valamint az alapítvány céljainak megvalósítását nem szolgáló személygépkocsikat is vásároltak. Az egyik alapítványnál ismerősöket is támogattak a pénzből, a legnagyobb költési kört pedig a túlárazott eszközbeszerzések és vizsgálatfinanszírozások jelentették. Mintegy 250 millió forint értékben finanszíroztak az alapítványok orvosi vizsgálatokat, a vizsgálatok végrehajtója jellemzően egy azonos tulajdonosi körhöz tartozó cég volt. Ezek az árak a piacinál jóval magasabbak voltak, és jó részének elvégzését nem is tudták igazolni. Az eszközbeszerzéseknél szintén szintén volt a jellemző.
A Kehi megállapította, hogy céltól eltérően használtak fel 127,7 millió forintot, és pazarlónak ítéltek 287 millió forintnyi felhasználást. Összesen 231 millió forint ment reklámra a 966 millió forintos bevételből, végül összesen 68 millió forintot kaptak meg ténylegesen a rászorultak. "Mindezek alapján a Hivatal feljelentést tett költségvetési csalás bűncselekmény miatt, a további visszaélések megakadályozása érdekében az alapítványok számláinak zárolását kezdeményezte a Kehi. Az alapcélokhoz kapcsolódó kifizetéseket a Hivatal természetesen engedélyezi" - mondta az előadó.
Korábban a Blikk azt írta, a Daganatos.hu Alapítványnál vizsgálódott a Kehi, az alapítvány sajtóreferense pedig azt mondta, a nyáron zárolták a bankszámlájukat is. A Heti Válasz szeptemberben arról számolt be, hogy a Daganatos.hu Alapítvány és a Gyermekmentő Támogató Alapítvány ugyanazon személyi körhöz tartozik, tavaly pedig mind a két szervezet névlenyúlási vitába is keveredett két korábbi, bevett alapítvánnyal, a Fővárosi Ítélőtábla pedig a később Daganatos.hu Alapítvánnyá alakult szervezetet eltiltotta a Daganatos Gyermekekért Alapítvány név használatától, mert az túlságosan is hasonlított az Együtt a Daganatos Gyermekekért Alapítványnak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.