2013. november. 07. 15:53 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. november. 07. 17:09 Gazdaság

Mégis csökkenti a sertéshús áfáját a kormány

5 százalékra csökkenti a kormány a sertéshús áfáját, a módosító javaslatot már benyújtották a jövő évi adócsomaghoz.

Bár korábban arról szóltak a hírek, hogy elvetette, mégis csökkenti a kormány a sertéshús áfáját: a költségvetési bizottság csütörtökön módosító javaslatot nyújtott be a jövő évi adócsomaghoz, mellyel január elsejétől 27 százalékról 5 százalékra csökkentené az élő és félsertésre érvényes áfakulcsot. A javaslat indoklása úgy fogalmaz, hogy erre a sertés-termékpályán tapasztalható áfacsalások és számla nélküli értékesítés miatt van szükség.

Az áfacsökkentésről szerdán döntött a kormány – jelentette be Fazekas Sándor csütörtökön. A miniszter elmondta: az áfacsökkentés hozzájárul a gazdaság fehérítéséhez, az érintett vállalkozások versenyképességének növeléséhez. Hozzátette: a mostani döntés az élelmiszerek áfacsökkentésének első lépése, és nem tartotta kizártnak, hogy jövőre további mérséklések lehetnek.

A módosító melléklete szerint a kedvezményezett termékek körébe a következő húsok tartoznak majd: fajtiszta tenyészsertés, háziasított sertés, élő, háziasított koca, házi sertés egészben vagy félben, frissen vagy hűtve, illetve fagyasztva.

Régóta napirenden van

A hústermékek áfájának csökkentése már régóta a kormány és a politika napirendjén van, különösen 2012 eleje óta, amikor is 27 százalékos szintre emelkedett az áfa általános kulcsa, amelybe az élelmiszerek is beletartoznak. Szeptember elején például Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkár azt mondta, a kormány azon dolgozik, hogy jövő év január 1-jétől a baromfi- és sertéshús áfája 10 százalék alá csökkenhet a mostani 27-ről.

Az élelmiszerek, hústermékek magas áfakulcsa rengeteg anomáliát eredményez: a termelői-kereskedelmi láncban nem adnak számlát, számlagyárak működnek gőzerővel, az adóhivatal pedig futhat a pénze után. A húságazatban a feketegazdaság aránya 40 százalék körül van a lebukás alacsony veszélye és az elérhető nagy nyereség miatt, miközben a legálisan működő cégek küszködnek, a szektor pedig technológiai reformra is szorulna.

zöldhasú
Hirdetés