Gázátfejtő telep épül a magyar-ukrán határnál
Uniós támogatással, 957 millió forintból építi fel új gázátfejtő telepét a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Fényeslitke ipari-logisztikai parkjában az Alveare Zrt. - közölte a projekt kommunikációjáért felelős társaság szerdán.
A társaság a cseppfolyós PB gáz (LPG) szállításának kapacitásnövelésére hozza létre az Orienter Ipari Parkban az intermodális propán-bután gázátfejtőt. A telepen az Ukrajnából, széles nyomtávú vasúti kocsikon érkező folyékony gázt szivattyúzzák át az európai szabványú, normál vasúti nyomtávon közlekedő kocsikba, illetve a közúti tartályautókba.
Az átfejtő telep 80 ezer négyzetméteres területén közel 2 kilométernyi iparvágányt építenek meg, ami tartályvagonok tárolására is alkalmas lesz. A két lefejtő pódium éves kapacitása meghaladja majd a 200 ezer tonnát. A beruházás különlegessége a korszerű technológiában, a gáz tisztításának lehetőségében, illetve különböző gázkeverékek előállításában rejlik.
A beruházás értéke összesen több mint 957 millió forint, amelyből 382 milliót a Gazdaságfejlesztési Operatív Program (GOP) keretében kiírt pályázaton nyert el a cég. A támogatás összegének 85 százaléka az Európai Unió Európai Regionális Fejlesztési Alapjából, 15 százaléka pedig a központi költségvetéséből származik.
Az üzemet várhatóan 2014 áprilisában adják át. A társaság vállalta, hogy a projekt befejezéséig legalább három új munkahelyet teremt, és a beruházás megvalósulását követő két üzleti évben sem csökken három alá munkavállalói létszáma.
Európában csak négy hasonló logisztikai központ működik, amelyek közül - az új propán-bután gázátfejtő megvalósulásával - a Záhonyi Átrakó Körzet válhat a legnagyobb kapacitású kiszolgáló létesítménnyé a kontinensen - áll a társaság közleményében. A nyilvános cégadatok szerint az Alveare Zrt. tavalyi nettó árbevétele 960 ezer forint volt, és - a 2011-es 1,6 milliós eredményhez képest - 4,3 millió forint mérleg szerinti veszteséggel zárta a 2012-es évet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.