Túl sok mindenbe szól bele az állam?
Miért aggódnak a cégvezetők? Drága a munkaerő, gyér a kereslet, esetleg túl sok mindenbe szól bele az állam? Talán meglepő, de az Egyesült Államokban az utóbbi lehet az igaz.
Az Egyesült Államok sokak számára egyet jelent a szabad piacgazdasággal, ahol az erős felemelkedik, a gyengét kíméletlenül letarolják, az állam pedig a minimálisnál is kevesebb beleszólást enged magának a vállalatok és egyének küzdelmébe. Ez a szemlélet ugyanakkor Obama elnök alatt alaposan megváltozott, sőt, ma a kis- és középvállalatok többnyire úgy látják, hogy a bizniszükre leselkedő legnagyobb veszélyt épp az állam jelenti – írja a Pénzügyi Szemle Online blogja.
A National Federation of Independent Business minden hónapban elkészít egy felmérést a kisvállalatok körében, melyben arra a kérdésre keresi a választ, hogy az egyes cégvezetők miben látják a legnagyobb veszélyt a vállalkozásukra nézve. A négy válaszlehetőség a következő: elégtelen piaci kereslet, állami szabályozás, adók, és a munkaerő költségei.
A felmérés tanulsága szerint nagyot változott a világ az USA-ban, ma ugyanis a válaszadók legtöbbje, egészen pontosan 24 százalékuk úgy látja, hogy a vállalatuk számára a legnagyobb problémát az állami szabályozás jelenti. Ez a statisztika Obama elnök beiktatásakor még csupán 11 százalékot mutatott, és egészen 1995-ig kell visszamenni az időben, hogy 24 százalékos értéket lássunk.
Emellett több érdekesség is kikövetkeztethető a tanulmányból. Egyrészt, a munkaerőt a legtöbb cégvezető nem tartja drágának, miközben az adókkal sincs több gond, mint volt a válság alatt vagy előtt. A piaci kereslet ugyanakkor – melyet a válságot megelőzően csupán a cégvezetők 10-15 százaléka figyelt aggodalommal – a krízis legnehezebb időszakában a cégvezetők mintegy 35 százalékának okozott álmatlan éjszakákat, ma ugyanakkor már csupán kevesebb, mint 20 százalékának. Emellett egyre kevesebben aggódnak a piac és a kereslet miatt, vagyis egyre többen gondolják úgy, hogy a válságot követően szépen lassan helyre áll a piaci rend. Kevin A. Hassett, az American Enterprise Institute kutatóintézet közgazdásza úgy látja, hogy ez egy biztató, és teljesen normális tendencia, az ugyanakkor, hogy az állami szabályozás és regula ennyi cégvezetőnek csípi a szemét, igen aggasztó.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.