Rogán: jogi úton is megoldható a devizahitelesek problémája
Rogán Antal szerint jogi megoldási is szóba jöhet a devizahitelek ügyében; a jelenleg szóban forgó közgazdasági megoldásnál a terheket a bankoknak és az ügyfeleknek kell viselniük, és ha a megoldás a rögzített árfolyam lenne, érdemes lenne a jelenlegi programban szereplő árfolyamszintnél maradni.
A lap hétfői számában a Fidesz - MPP frakcióvezetője, az Országgyűlés gazdasági bizottságának elnöke úgy fogalmazott: "bár jelenleg mindenki gazdasági megoldásban gondolkodik, miért ne jöhetne szóba egy jogi, amely többek közt az eddigi bírósági döntéseken alapul? Valami ilyesmi történt Horvátországban és Törökországban is, ahol a polgári törvénykönyvben rögzítették, hogy a bíróság köteles felülvizsgálni a szerződéseket".
Ha közgazdasági megoldásban gondolkodunk, az biztos, hogy a terheket a bankok és az ügyfelek között kell megosztani. Mindebben az államnak pusztán regulátori szerepe van, így nem azon kell gondolkodni, hogyan lehet bevonni az államot vagy éppen a jegybankot, hanem hogy milyen erős szabályokkal lehet tiszta helyzetet teremteni. A két fő cél: a devizaadósok törlesztési terhe csökkenjen, az árfolyamkockázat pedig szűnjön meg – szögezte le a politikus.
Rogán Antal szerint ha a megoldás rögzített árfolyam lenne, akkor érdemes annál maradni, ami az árfolyamgátnál már bevált. Ettől el lehet ugyan térni, de az biztos, hogy a megszülető megoldásnak olyannak kell lennie, amely azoknak is megfelelő, akik jelenleg az árfolyamgátban vannak, azoknak is, akik azon kívül vannak és azoknak is, akik most éppen semmit sem fizetnek, mert a bank már felmondta a hitelüket vagy kilencven napon túli tartozásban vannak.
Azzal kapcsolatban, hogy a luxusadó és az élelmiszeráfa kimaradt az adótörvények tervezetéből, úgy fogalmazott: "az adócsomag arról szól, hogy a kormány mit javasol a parlamentnek". Ugyanakkor megerősítette: a Fidesz parlamenti képviselőcsoportja csak akkor hajlandó hozzányúlni az áfához, ha világos és egyértelmű garanciákat kap arra, hogy a kisebb áfakulcs nyomán például a hústermékek fogyasztói ára valóban csökken. Különben csak a kereskedők járnak jól. Arra a kérdésre, hogy ez miként oldható meg hatósági árszabályozás nélkül úgy válaszolt: "erre várnánk választ a kormánytól és a szakmai szervezetektől, de rövid időre és korlátozott körben számomra a hatósági ár sem idegen".
Rogán Antal szerint könnyen lehet, hogy a parlament idén már nem, csak jövő februárban dönt a nonprofit közszolgáltatásokról. Arra a kérdésre pedig, hogy lesz-e harmadik körös rezsicsökkentés úgy válaszolt: "ezt érdemes vizsgálni, ma még azonban nem lehet megmondani". Egyelőre annak is örülne, ha a 11,1 százalékos novemberi árcsökkentést sikerül viták nélkül érvényesíteni. "El tudnám fogadni, ha jövőre csak arról születne döntés, hogy a novembertől érvényeshez képest már nem nőnek az árak, az infláció mértékével sem" – mondta.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.