Nem világos, hogy mit akar az NFÜ elérni azzal, hogy húsz egyházi zöldenergia-termelő projektet is támogatna, és ezt pályáztatná meg - ahelyett, hogy a korábban már elbírált és támogatandónak ítélt civil szférás, illetve vállalati projektetek fizetné belőle.
Semmibe vették a saját megújuló energiás kiírásukat, és miután másfél milliárd forintos keretösszeggel meghirdetett pályázaton indulók közül kidobálták az összes civilszervezetet és céges pályázót, a felbukkanó mentőövet csak az egyházak felé nyújtják - olvasható a meglehetősen szokatlan történet az Origón.
Amikor a másfél milliárdos keretösszegű, a "Megújuló energiahordozó-felhasználás növelése" címet viselő pályázati felhívást (KMOP-3.3.3-13) utólag, "tekintettel a közszféra nagyszámú igényére" úgy módosította a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ), hogy a köz-, a civil-, és a vállalati szféra közt szétosztott támogatásból az állami szektorba nem 896 millió forintot, hanem az egészet beöntik, úgy tűnt, hogy a cégek és civilszervezetek pályázatonként százezreket dobhatnak ki a szemétbe.
Aztán kiderült, hogy erre a célra volna még egy kétmilliárdos keret (egy másik, korábbi pályázatból visszamaradt, ki nem osztott, illetve a megvont támogatásokbó eredő összeg), amiből azok, akiket az értékeléskor támogatásra érdemesnek tartottak és így a pályáztatási gyakorlatnak megfelelően tartalléklistára kerültek, részesülhetnének. A feltételes mód azért van, mert jelenleg erre csak egyházak pályzhatnak. Éppen ez az ügy legnagyobb furcsasága, mert a zöldenergia-termelés, napelem-telepítés és pelletüzem-építés iránt ezidáig nem érdeklődtek a hitéleti oldalról. Húsz projektnek van hely, az egyházak eddig négyre pályáztak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.