Az áram, gáz és távhő rezsicsökkentésén túl a kormány a tűzifa és a szén árát érintően is az árvisszavágásról határozott. A várható piaci reakció: csak a lignit marad. Több a hamuja, kisebb a fűtőértéke és még a legbüdösösebb is.
A kormány a rezsicsökkentési területek kiterjesztésével, azzal, hogy a tűzifa és a szén árának csökkentésével "enyhítené a háztartások terheit”, darázsfészekbe nyúl. Ezen a piacon ugyanis a lakossági földgáz-, illetve árampiacénál jóval nyíltabb a verseny, amin a hatósági árcsökkentés a termékek átpozícionálást indíthatja el.
"Amennyiben az elképzelés megvalósul, a jobb minőségű szénfajták árusítói minden bizonnyal kivonulnak a piacról, és szinte csak a legolcsóbb szénfajta, a lignit kerül a kályhákba" - írta a helyzetre reagálva a Levegő Munkacsoport. Márpedig a lignit a fűtésre használt szenek közül a legrosszabb minőségű; alacsony a fűtőértéke, így eleve többet kell elégetni belőle ugyanahhoz a lakáshőmérsékleti értékhez, mint a barna, és pláne: a fekete szén esetében. Ráadásul nagyobb a viszamaradó salakmennyiség is, és a lignit égetése nagyságrendekkel több és károsabb füsttel jár, mint az egyéb szeneké. A szakmai civilek szerint a lignites tüzelés egészségkárosító anyagokból is többet enged ki a levegőbe, ráadásul az ugyancsak nagy arányú kén-dioxid a tüzelőberendezéseket és a kéményeket is tönkre teszi.
A Levegő Munkacsoport korábban is javasolta, hogy a németországi gyakorlathoz hasonlóan, a kormány tiltsa be a lignit égetését. Ez azonban eddig nem történt meg. Ahogyan a szervezet tüzifával kapcsolatos paraméterezési kérése sem; a szervezet hiába sürgette a tűzifa megengedhető nedvességtartalmának meghatározását. A kereskedők bevett szokása, hogy beáztatják a tűzifát, hogy a mérlegen többet nyomjon, ugyanakkor a nedves fa füstgáza sok mérgező és légszennynező anyagot tartalmazz.
A Levegő Munkacsoport kutatási eredményekre hivatkozva azt valószínűsíti, hogy hosszabb távon az egészségügyi kiadások, a betegségek és elhalálozások okozta keresetkiesés lényegesen nagyobb veszteséget jelent majd a társadalomnak, mint amennyit a fával és szénnel fűtő emberek megtakarítanak a rezsicsökkentés révén.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.