A gondtalan 20-as évek elmúltával a harmadik "x" után a dolgok kezdenek megnyugodni, összeállni és a jövedelmek felfelé ívelésével a felelősség is növekszik. Bölcs döntésekkel ugyanakkor be tudjuk biztosítani magunknak a stabil pénzügyi jövőt. Hét tipp arra, hogyan valósítsuk meg mindezt.
A gondtalan 20-as évek elmúltával a harmadik "x" után a dolgok kezdenek megnyugodni, összeállni és a jövedelmek felívelésével a felelősség is növekszik. Bölcs döntésekkel ugyanakkor be tudjuk biztosítani magunknak a stabil pénzügyi jövőt – írja a Business Insider. A lap hét tippet ad arra vonatkozólag, hogyan valósítsuk is meg mindezt.
Először is fontos meghatározni a megtakarításaink irányát. Biztos jó ötlet a megtakarításaink felét vakációra költeni és nem inkább egy nyugdíjcélú számlát választani? Érdemes lehet többfajta irányt is megszabni és arra elkülöníteni bizonyos pénzösszegeket. Az "élj a mának" életformát mindenképp adjuk fel, holnap is jönnek majd a számlák, azokat is ki kell fizetni. Meg kell néznünk, hogy hosszabb időtávon mennyi pénzre lesz szükségünk: jöhet egy tetőfelújítás, vagy a gyerek egyetemi tanulmányai. Ne érjenek ezek a kiadások meglepetésként minket.
A 30-as éveinkben a hosszabb távú lakhatásunkon is érdemes elgondolkodni, hogy inkább a saját ingatlan, vagy a bérlemény irányába mozdulnánk. Sokak számára a saját ingatlan nem a legjobb megoldás, nagyobb mobilitásra vágynak, emellett nincs is nagyobb pénzösszeg, amit befektetnének, illetve nem akarnak hitelt sem felvenni. Mások ugyanakkor jobban elköteleződnének, és hitelt is hajlandóak az ingatlanvásárláshoz felvenni. A lényeg az, hogy döntsük el, mit választunk, azután azt az irányt kövessük.
Ha van nyugdíjcélú megtakarításunk, akkor érdemes annak a gyarapodását is követni, és ha annak üteme nem megfelelő, akkor egy tanácsadóval üljünk le és beszéljük át, hogy tényleg a megfelelő portfólióban van-e ez a megtakarítási formánk. Emellett ahogy növekszik a jövedelmünk, úgy érdemes az évek múlásával egyre többet fordítani nyugdíjcélú megtakarításra is.
Az is megfontolásra érdemes, hogy otthonunk, illetve ingóságaink, illetve mi magunk is megfelelően vagyunk-e biztosítva. Ha bármilyen katasztrófa következik be, vagy nem várt betegség jön a jövőben, akkor jól jöhet, ha rendelkezünk a megfelelő élet-, lakás-, illetve vagyonbiztosítással.
Bármennyire is tűnik még távolinak, fontos lehet beszélgetést kezdeményezni közeli hozzátartozóinkkal, hogy mi történik akkor, ha mi már nem leszünk. Ez indulhat egészen egy végrendelet megírásától egészen addig, hogyan is szeretnénk, ha eltemetnének. Szinte biztos, hogy rokonainknak nem ugyanez ezzel kapcsolatban a véleményük, és jobb ezt tisztázni, mivel ha beüt egy katasztrófa, akkor már elképzelhető, hogy nem lesz lehetőségünk, időnk ezt leírni, elmagyarázni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.