Gazdaság hvg.hu 2013. szeptember. 26. 08:11

Figyelő: Csányit nem a Sanader-ügyben faggatták a horvátok

A múlt heti nem az első alkalom volt, hogy Csányi Sándor Zágrábba utazott, hogy rendezni próbálja a Mol Nyrt. többségi tulajdonában lévő INA olajtársaság és a horvát kormány közötti kapcsolatot – írja a Figyelő csütörtökön megjelent száma, amely azt is tudni véli, hogy Csányit a horvát rendőrség nem a Sanader-féle korrupciós ügyben kérdezte ki szeptember 18-án.

Csányi Sándor már az év elején tárgyalt a horvát kormánnyal az INA olajtársaságról, ebből az informális egyeztetésből lett a szeptemberi formális tárgyalás, amelyben a magyar tárgyalódelegációt Csányi Sándor vezette – írja a Figyelő az INA két tulajdonosa, a Mol és a horvát kormány közötti tárgyalások hátterét boncolgató cikkében.

Hogy miért Csányi tárgyal a vezérigazgató Hernádi Zsolt helyett, arra a Figyelő két magyarázatot adott: egyrészt Csányi az igazgatóság elnöke, és Horvátországban az igazgatóság a legnagyobb operatív felelősséggel rendelkező testület, másrészt a korábbi horvát miniszter, Ivo Sanader korrupciós ügyében – amelyben Hernádit beidézte a horvát ügyészség – Csányi neve nem forgott.

MTI / HINA / Denis Ceric

A Mol az INA részvényeinek a 49,08 százalékát, míg a horvát kormány a 44,84 százalékát birtokolja, és bár a hosszú távú tulajdonosi érdekek azonosak – hatékony, sok embert foglalkoztató, nyereséges céget faragni az INA-ból –, a Mol rövid távon akár elbocsátásokra, és a nem nyereséges finomítók bezárására is sort kerítene. Mindezt a horvát kormány a gyenge gazdasági eredmények és a 23 százalékos munkanélküliség mellett el szeretné kerülni – vázolja fel a helyzetet a Figyelő cikke.

A valódi tárgyalásra szeptember 18-án került sor (azt megelőzően, hogy a horvát rendőrség is meghallgatta Csányit), és a Figyelő szerint nem volt rossz a hangulat, a felek deklarálták, hogy van értelme tárgyalni. A lap által ismertetett, Moltól származó vélemények szerint a magyar fél sérelmezi, hogy a tárgyalások előtt a horvát oldal a médián keresztül üzengetett, amely nacionalista felhangokkal tálalta a Mol tulajdonszerzését, miközben azzal a Mol megmentette az INA-t a csődtől. A horvátok elmaradt beruházásokat kérnek számon a Molon, amely közül az egyik, rijekai projektre csak négy nappal a tárgyalások előtt érkezett meg a területrendezési engedély – áll a hetilapban, amely szerint a Mol nem akar kivonulni Horvátországból, de ha mégis erre próbálnák kényszeríteni, még kijátszhatná az orosz kártyát, vagyis belengethetné, hogy akár az oroszoknak is eladhatja 49 százalékát, akik onnan már könnyen többségi tulajdonosokká válhatnak.

Csányi Sándort szeptember 18-án a horvát rendőrség is meghallgatta, a Figyelő szerint azonban nem a Sanader-féle korrupciós ügyben, hanem egy 2010-es molos felvásárlási kísérlet ügyében: a horvát kormányt és az INA-t állítólag váratlanul érte, hogy a Mol bejelentette vételi szándékát az összes, államon kívüli INA-részvényre, és az üzlet akkor meg is hiúsult. Erre 2011 elején a horvát pénzügyi felügyelet bejelentette, hogy gyanúja szerint a Mol által tervezett részvényvásárlások mögött pénzmosás állhat. A horvát rendőrség azt akarta tudni, hogy hogyan vásárolta meg a Mol az INA részvényeinek 1,6 százalékát a cseh J&T Banktól. Igaz, azt is hangsúlyozták, hogy nem gyanúsítotti, de még csak nem is tanúkihallgatásról van szó.

zöldhasú
Hirdetés