Egyelőre még évekig marad a korona Csehországban
Csehországban 2019 az euró bevezetésének legkorábbi reális dátuma - jelentette ki Jan Mládek, a Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) legfőbb pénzügyi-gazdasági szakértője csütörtökön Prágában cseh vállalkozókkal találkozva.
Hozzátette: Csehország számára nagyon fontos lenne az euró bevezetése, elsősorban a cseh és a német gazdaság szoros összefonódása miatt, Prágának ezért érdeke, hogy az euró bevezetésének útjára lépjen.
"Országunk 1200 éve a német gazdasági térség része. A szovjet kommunizmus alatti 40 év kivételt jelent ez alól, de ez a helyzet megszűnt" - fejtette ki Mládek, aki a szociáldemokrata párt várható választási sikere esetén a pénzügyi tárca legfőbb várományosa.
Szerinte szükség van arra, hogy a csehek megvitassák az euró bevezetését, mert a jó felkészülés csökkentheti az átállás költségeit. "Kétségtelen, hogy határozottabban el kell indulnunk a bankunió, esetleg a gazdasági unió felé" - vélekedett a megoldást illetően. Kifejezte meggyőződését, hogy az euróövezet problémái megoldódnak 2019-re, amikor Csehországnak esélye lenne bevezetni az eurót.
A cseh kormánynak nincs céldátuma az euró bevezetésére, s az euró bevezetésének feltételei közül sem teljesíti valamennyit. A közkiadások hiányát például csak a jövő évben tervezik a megadott GDP-viszonylatban három százalékos határ alá szorítani.
Miroslava Singer, a cseh jegybank kormányzója májusban úgy nyilatkozott, hogy Csehország legkorábban 2016-ban lesz felkészült arra, hogy benyújtsa csatlakozási kérelmét az euróövezethez. Ez szerinte azt jelentené, hogy Csehország reálisan legkorábban 2019-ben vezetheti be az eurót.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.