Gazdaság hvg.hu 2013. szeptember. 03. 16:56

108 milliárdos mentőcsomag kell Fukusimának

A japán kormány 47 milliárd jent fordít arra, hogy a Fukusimai nukleáris erőmű további környezetrombolását megállítsa. A Nemzetközi Atomenergia Ügynökségnek (NAÜ) az üzemeltető cég kommunikációja sem tetszik.

Bődületes összeget kell a fukusimai kármentésre fordítani, mert a víz számára áthatolhatatlan falat építenek a két éve atombalesetet szenvedett erőmű tenger felőli oldalára – írja az energiainfo a NucNet közlésére hivatkozva. A "mentőcsomagnak" ez ráadásul több tétele is van, mert az első fal, amit 2012 májusa óta építettenek, és csak jövőre fejezik be, nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. E falon jutott át augusztusban a sugárszennyezett talajvíz, és az azóta is a tengerbe szivárog. Ezért építenek egy másik falat is.

A fukusimai erőművet üzemeltető Tepco bejelentette: az új falat az erőmű szárazföld felőli oldalára építik, hogy ezzel csökkentsék a szennyezett területre beszivárgó talajvíz mennyiségét, és megakadályozzák a szennyezett vizek beszivárgását az árkokból, a reaktorépület alagsori helyiségeiből vagy a tartályokból a talajvízbe, majd onnan a tengerbe. A NucNet közlése szerint a Tepco valójában nem hagyományos falat épít, hanem lyukakat fúr a földbe, melybe hűtőcsöveket vezet, és megfagyasztja a talajt.

A problémák nem oldódnak meg, hiába folyamatos a mentés
MTI / EPA / Pool / Kato Isszei

A japán kormány 47 milliárd jent fordít a károk elhárítására.Ez a mintegy 360 millió eurós - azaz több mint 100 milliárd forintba kerülő - mentőcsomag sem biztos, hogy elég lesz az atomkatasztrófa által okozott környezeti károk helyrehozatalára, valamint a sérül reaktor biztosítására.

Eközben Bécsban a NAÜ problémásnak nyilvánította a a fukushimai tájékoztatást, mondván: Japánnak meg kell fontolnia a „megfelelő kommunikációs terv” kidolgozását a fukushimai atomerőműben bekövetkező események biztonsági jelentőségének közzétételével kapcsolatban, és tartózkodnia kell a sajtót és a közvéleményt félrevezető információk kiadásától.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2025. április. 11. 13:35

„A támadók azért jöttek be, mert a kapuban meglátták a szivárványos zászlót – egyikük azóta bocsánatot kért”

„Ha egytől tízig terjedő skálán nézzük, hogy mennyire vagyok kiégve, akkor kilenc és felet mondanék” – mondja Molnár Ágnes közösségszervező, aki ennek ellenére fáradhatatlanul intézi a debreceni Baross16 ügyeit. A közösségi tér az elmúlt hetekben egy szélsőjobbos támadás miatt került a hírekbe, de az atrocitás után rengeteg támogató megnyilvánulást is kaptak. Hogyan lett a közösség a városvezetés ősellensége, hogyan fogyott el körülöttük a levegő a városban? Mi a szerepe mindebben a döntéshozók kommunikációjának? HVG-Portré.