Elfogyott a téglaházak pályázati kerete
Sikeresnek minősítette, és a mai nappal felfüggeszti a téglaépítésű társasházak energetikai korszerűsítésére kiírt pályázati konstrukciót a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium. 834 millió forintból egyelőre kipipálják az egész országot.
„Az Új Széchenyi Terv Társasházak Energetikai Felújítása Alprogramjára beérkezett, összesített igények lefedik a meghirdetett támogatási keretet, ezért a kiíró Nemzeti Fejlesztési Minisztérium 2013. augusztus 16-án felfüggeszti a pályázati konstrukciót. A 2013. augusztus 21-én 00:00 óráig postára adott pályázatok még feldolgozásra kerülnek” – írta közleményében a felesztési minisztérium. A pályázati kiírás szerint a a támogatás célja, hogy „hozzájáruljon a lakóépületek energiahatékonyságának javításához, és elősegítse a széndioxid-kibocsátás további csökkentését”.
Az utófinanszírozású, de vissza nem térítendő támogatást csak téglaépítésű társasházak energiahatékonysági felújítására, illetve fűtéskorszerűsítésére és a megújuló energiaforrások felhasználásának növelésére lehet fordítani. A támogatási rendszert úgy alakították ki, hogy az elsősorban komplex felújításokra ösztönözzön, ezért a támogatást több szinten pontozott rendszer szerint ítélik majd oda.
Ez alapján külön pontot ér a teljes homlokzat hőszigetelése, a vég- és tűzfalak hőszigetelése, a pincefödém hőszigetelése, a fűtött és fűtetlen tereket elválasztó falak szigetelése is, ahogyan külön pontot ér a világítási, és a személyfelvonó rendszer korszerűsítése és a megújuló energiaforrás kiépítése is. Az így, legfeljebb 55 szerezhető pontból az a pályázó, aki 1-30 közötti pontot szerez, 50 százalékos (de lakásonként legfeljebb 750 ezer forintos) támogatást kap, aki azonban 31, vagy annál több pontot kap, 60 százalékos támogatást kaphat (de lakásonként maximum 900 ezer forintot). Az egy-egy projekt támogatási plafonja a kiírás szerint nem haladhatja meg a 60 millió forintot.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.