Azért kellenek a turisták, mert a világ GDP-jének 9 százaléka tőlük származik, általuk "terem". A Word Tourism Organization (UNWTO) világtreneket összefoglaló kiadványa szerint tavaly a legtöbbet, 102 milliárd dollárt a kínai turisták költöttek el külföldön. Fogadó országként mi még felférünk a régiós dobogóra.
A privatbanking blog által szemezgetett UNWTO tanulmány rámutat hogy a kínaiak az ezredfordulón még alig több mint a tizedét költötték turizmusra, 2005-ben azonban már lekörözték e költésben nem csak Japánt és Olaszországot, de a franciákat és az angolokat is.
Kína mellett jelentősen nőtt Oroszország szerepe is, amely ma már az ötödik a rangsorban. Közéjük tavaly még befértek az angolok, az amerikaiak, és a sokáig listavezető németek is, de ez a növekedési tendenciákat elnézve már nem marad így túl sokáig.
Direkt és indirekt módon a világ GDP-jének 9 százaléka a turizmusból származik, és az elemzések szerint minden egyes turista 11 másiknak teremt munkahelyet - így nem meglepő, írja a blog, hogy ez az ágazat lett az utóbbi évtizedek egyik legdinamikusabban növekvő iparága. Miközben 1950-ben még csak 25 millióan utaztak a világban, tavaly ennél már több mint 1 milliárddal (!) többen. És ez a tendencia 2030-ra 1,8 milliárdos éves szintig is folytatódhat.
Az UNWTO statisztikái szerint Magyarországra 2012-ben 10,3 millió turista érkezett, és ez 2011-hez képest 1 százalékos növekedést jelentett. A közép-kelet európai régió részesedése az európai turizmuson belül 20,9 százalék volt, ebből hazánk 1,9 százalékkal befér a Top3-ba, Oroszország és Lengyelország mögé.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.