Gazdaság hvg.hu 2013. augusztus. 01. 01:27

Atomprojekteket nyelnek a törökök

Az Akkuyu Nuclear Power Plant nevű orosz projektcég beadta a környezeti hatástanulmányt a török környezetvédelmi és várostervezési minisztériumnak az új török nukleáris erőművel kapcsolatban. 3000 oldal dokumentáció elemzi a Földközi-tenger partjára álmodott reaktorok várható hatásait.

A paksi nukleáris erőműépítésben is merészen kombináló Roszatom – mely az Akkuyu NPP 92,85%-os tulajdonosa – tájékoztatása szerint a törökországi hatástanulmányt a szakhatóságokból, egyetemekből és egyéb szervezetekből összeálló különleges bizottság fogja értékelni – írta meg az energiainfo.

A bizottsági megállapítások ezt követően a minisztérium elé kerülnek, amely az ügyben döntést hozhat. Oroszország és Törökország 2010-ben kötött megállapodást a tervek szerint 4, egyenként 1200 MW teljesítményű reaktorblokk, illetve az Akkuyu erőmű építéséről. Az elképzelés akkor az volt, hogy az első blokk már 2020-ban megkezdené a termelést.

Az Akkuyu lesz az első olyan nemzetközi projekt, amit az oroszok terveznek, építenek és üzemeltetnek, majd az üzemidő végén leszerlenek. Az ún. BOO (build-own-operate) útról a hvg.hu-nak adott interjújában korábban Deák András is beszélt, mint a Paks 2-projekt kapcsán felvethető finanszírozási megoldást.

Deák András: "Nem az oroszoktól, a saját hülyeségünktől félek"
hvg.hu

Az orosz energetikai szakértő a BOO-val kapcsolatban megjegyezte: "az oroszok itt saját maguk építenek egy nukleáris erőművet, ami kezdetben az ő tulajdonukban lesz, de amire a török kormány áramátvételi szerződést kötött – előre rögzített áron. Így a törököknél valójában a fogyasztók fizetik ki a beruházást, és nem terheli meg az államkincstárat".

A török kormány az oroszokal kötött megállapodás mellett a japán nukleáris iparral is több mint kacérkodik: a Mitsubishi atomenergetikai cégével két projektben is érintett, az egyik a fekete-tengeri Sinop mellett épülő atomerőműre, a másik pedig négy reaktorblokk építésére vonaktozik.

zöldhasú
Hirdetés