Gazdaság hvg.hu 2013. július. 31. 09:58

Kiderült, kik fogadtak az OTP esésére

Júniusban és júliusban megugrott az OTP árfolyamának esésére játszó intézményi pozíciók értéke, két új szereplő is megjelent a shortolók piacán, az egyik nem sokkal a nagy áresések előtt – írta a Privátbankár.

Fazekas István

Az OTP-részvények piacán az elmúlt időszakokban tapasztalt nagy forgalmat nemcsak Csányi Sándor eladásai magyarázzák, más átrendeződések is voltak – közölte a Privátbankár.

A beszámoló szerint tavaly novemberben még csak pár cég jelentette be short-állományát az OTP-ben, összesen a tőke 3,1 százalékáig. Márciusig ez csak szerényen, 3,4 százalékra nőtt, áprilisra 3,9-re, májusban pedig nem volt új bejelentés. A június végi állapot szerint már az alaptőke 4,2 százalékát shortolta öt cég, július végén pedig 5,3 százalék volt ez a szám.

Július elsején újabb szereplő érkezett, Steadfast Capital Management LP néven, amely a bank tőkéjének 0,5 százalékát jelentette be, július 19-i dátummal pedig már a pozíció csökkentéséről adott számot. "Ha tényleg aznap adott el, akkor akár nagyon ügyes is lehetett, mert akkor volt a nagy zuhanás, az árfolyam rövid időre 4000 forint alá is benézett" – fogalmazott a Privátbankár beszámolója.

A híradás szerint a másik új szereplő, a Lone Pine Capital LLC a következő tőzsdenapon, 22-én jelentette be színre lépését. A PSZÁF által gyűjtött adatokból egyébként a Privátbankár szerint megállapítható, hogy a legnagyobb OTP-shortoló a Landsowne Partners nevű külföldi alapkezelő, amely épp július elején növelte a teljes OTP alaptőke 1,56 százalékáról 1,61 százalékára short-állományát.

Piaci szereplők szerint egyébként több intézményi befektető, amely az OTP devizás kötvényeiből vásárolt, az ezekkel kapcsolatos kockázatok fedezésére is szokott OTP-részvényeket shortolni – tette hozzá a beszámoló.

Július végén a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) azt közölte, hogy nem indít vizsgálatot  az elmúlt időszak OTP-kereskedésével kapcsolatban. Csányi Sándor OTP-vezér korábban több jelentős csomagot is eladott saját és cégének OTP-részvényeiből, ezt követően pedig a társaság papírjainak árfolyama óriásit esett.

A PSZÁF szóvivője a Napi Gazdaságnak akkor azt mondta, minden nagyobb ügyletnél automatikusan megnézik, mi történt, és ez most sem volt másképp. Azonban a rutinszerű vizsgálat során nem találtak indokot, hogy vizsgálatott indítsanak Csányi Sándor és az általa birtokolt cég részvényeladási ügyében, illetve az OTP-árfolyam esése miatt.

zöldhasú
Hirdetés