E-útdíj: teljesen áthárítják a többletterhet a termelőkre, kereskedőkre
Az e-útdíj miatt keletkezett többletköltséget az elmúlt hetek tapasztalatai szerint a fuvarozók teljes egészében áthárítják a szállítás megrendelőjére, azaz a termelőre, feldolgozóra vagy kereskedőre - közölte a Magyar Állattenyésztők Szövetsége (MÁSZ) az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében. Ez a többletteher a szállítási díj harmadát teszi ki az adataik szerint.
A MÁSZ rámutat, hogy a korábbi ígéretek és szakmai háttérmunka ellenére az e-útdíjról szóló kormányrendeletben nem kaptak kedvezményt sem az állattenyésztők, sem a feldolgozók, és emiatt újabb, a versenyképességet rontó, önköltségnövelő teherrel kell megküzdeniük.
Megjegyzik: a Nemzeti Közútkezelő ugyanakkor azt közölte velük, hogy amennyiben jogszabály-módosítás révén mégis mentesülnének a gazdák a díjfizetés alól, a jelenlegi rendszer ezt nem tudná kezelni.
A MÁSZ kiemeli: a többletteher különösen érzékenyen érinti a sertés- és tejágazatot, ahol heti rendszerességű a beszállítás. Ezért a Magyar Sertéstenyésztők Szövetsége valamennyi tagszervezete nevében azt kéri a kormányzattól, hogy az élőállat és tej szállítása a feldolgozókhoz, illetve a felvásárlókhoz mentesüljön az e-útdíj fizetése alól.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.