Iszlám kötvényt bocsát ki Tunézia
A tunéziai parlament jóváhagyta azt a törvényt, amely alapján az állam a költségvetési hiány enyhítésére iszlám kötvényt, arab nevén szukukot bocsáthat ki.
Eliás Fahfah pénzügyminiszter a törvényhozásnak azt mondta, hogy tárcája valamikor novemberben vagy decemberben adja ki a kötvény ezen iszlám változatát, 700 millió dollárt (a dollár árfolyama 224,20 forint) remélve a lépéstől. "Tunézia pénzügyi nehézségei megkívánják az összes forrás mozgósítását" - mutatott rá Fahfah.
A mérsékelt iszlamisták vezette tuniszi kormány eltökélt szándéka a saríát (iszlám jogrend) is szem előtt tartó iszlám pénzügyi szolgáltatóipar fejlesztése. A szektort a 2011-es népfelkeléssel megbuktatott tekintélyelvű szekuláris tunéziai rezsim ideológiai okokból figyelmen kívül hagyta. A szóban forgó kötvény után - a saría elveinek megfelelően - semmifajta kamat nem fizethető. A szukuk-kibocsátás a gazdag Perzsa-öböl menti államokból nagy mennyiségű tőkét vonzhat Tunéziába.
Az észak-afrikai ország, amely a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) nemrég egy biztonsági hálóként szolgáló, 1,7 milliárd dollárnyi készenléti hitelről szóló megállapodást írt alá, emelkedő inflációval, hatalmas - idén 3,2 milliárd dollárra becsült - költségvetési deficittel, valamint a bizonytalan belpolitikai kilátásokkal is küzd.
Ferdzsáni Dogman, a parlament pénzügyi bizottságának elnöke a szerdán jóváhagyott törvénnyel kapcsolatban leszögezte: az iszlám kötvények nem a "gazdaság iszlamizálására" irányulnak, csupán segítenek diverzifikálni Tunézia finanszírozási forrásait.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.