A fukusimai nukleáris katasztrófa újabb következménye, hogy a sugárszennyezett talajvíz megtalálta az utat az óceánba. Három nap alatt kilencvenszeresére nőtt a szennyezettség, de az erőmű üzemeltetője szerint nem egyértelműen bizonyítható az összefüggés. A hatóság kiakadt.
A japán atomenergetikai hatóság szerint "nagy valószínűséggel" Fukusimánál már beszivárog a Csendes-óceánba a sugárszennyezett talajvíz, és mivel ezt az erőművet üzemeltető nem ismeri el, a hatóság szerint megkérdőjelezhető a TEPCO energiacég szavahihetősége. A japán hatóságok most már független méréseket is szeretnének, hogy kiderüljön mégis mekkora a baj – írta meg az energiainfo.
A TEPCO tegnap éppen azt közölte, hogy három nap alatt a kilencvenszeresére nőtt a radioaktív cézium koncentrációja a talajvízben az erőmű területén, és a tengerben mért sugárzás is kétéves rekordot döntött. A publikált mérések azt mutatják, hogy a szerint a talaj és a tenger szennyezettsége május óta folyamatosan emelkedik, de a cég jelenleg is azzal takarózik, hogy a radioaktív anyaggal szennyezett víz tengerbe szivárgása nem egyértelműen bizonyítható.
Az erőműben összesen legalább 23 600 köbméter sugárszennyezett víz gyülemlett fel, ennek ártalmatlanítása egyre nagyobb problémát jelent, pláne, hogy a korábban a reaktorok hűtésére használt, erősen radioaktív víz beszivárog a talajba, ahonnan csak idő kérdése volt, hogy megtalálja az utat a Csendes-óceánba.
A kialakult helyzet csak tovább nehezíti, hogy a TEPCO újraindítsa más atomerőműveit – pedig erre gazdaságilag egyre égetőbb szüksége lenne.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.