2013. július. 10. 17:49 MTI Utolsó frissítés: 2013. július. 10. 18:15 Gazdaság

Elrendelték a Tapie-vagyon egy részének lefoglalását

Elrendelte Bernard Tapie vagyona egy részének lefoglalását szerdán a francia bíróság. A marseille-i üzletembert korábban bűnszövetkezetben elkövetett csalás gyanújával helyezték vád alá, abban a francia államot feltehetően megkárosító kártérítési ügyben, amelyben Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatója is érintett.

 A Le Monde című napilap szerdai értesülése szerint a június 28-i határozatban szerepel a kártérítési ügy legfőbb haszonélvezőjének tartott Tapie két, 2008 novemberében kötött életbiztosítása, amelyek becsült értéke 20,8 millió euró (6 milliárd forint), egy párizsi házrész 70 millió eurós értékben, valamint egy villa a francia Riviérán, amelyet 2011-ben 48 millió euróért vásárolt Tapie.

A vizsgálóbírók hat bankszámla zárolását is elrendelték. Ezenkívül az üzletember médiacsoportjához, a Groupe Hersant Mediához tartozó több dél-franciaországi regionális napilap vagyonát is lefoglalták átmenetileg.  

Az intézkedés célja a vizsgálóbírók szerint az, hogy Tapie ne tudja magát "fizetésképtelenné" tenni arra az esetre, ha egy bírósági ítélet nyomán vissza kellene fizetnie a vitatott kártérítés összegét az államnak.    

Az Adidas sportszergyártó cég eladása körüli szövevényes ügyben - amelyben az állam 2008-ben összesen 403 millió euró kártérítést fizetett Tapie-nak - az ügyészség csalás és hűtlen kezelés gyanújával indított eljárást. Eddig öt ember ellen emeltek vádat az ügyben. 

A 70 éves marseille-i üzletember a nyolcvanas években miniszter is volt szocialista kormányban, aztán üzleti ügyei miatt börtönbe került, a 2000-es években pedig színészként dolgozott. Azzal gyanúsítják, hogy az ő ötlete alapján fordult választott bírósághoz 2007-ben Christine Lagarde akkori gazdasági és pénzügyminiszter annak érdekében, hogy megegyezéssel zárják le a 15 éve tartó pereskedést. A vitatott kártérítési ügy húsz évvel ezelőttre nyúlik vissza, amikor Tapie eladta az Adidast egy francia állami vállalatnak.  

A nyomozók azt gyanítják, hogy a francia kormány azért vitte választott bíróság elé a jogvitát, hogy a marseille-i üzletember gyorsabban hozzájusson az államtól követelt kártérítéshez. Felmerült a gyanú: Nicolas Sarkozy így hálálta meg, hogy - a korábban a baloldalhoz közel álló - Tapie őt támogatta a 2007-es elnökválasztási kampányban.

Az ügyészség már vád alá helyezte a döntést kimondó bírót, akiről kiderült: eltitkolta, hogy régi barátság fűzi Tapie-hoz, valamint Stéphane Richard-t, a világ egyik legnagyobb távközlési vállalatának, az Orange-nak az elnökét, aki korábban Lagarde kabinetfőnöke volt a gazdasági minisztériumban, valamint az adósságrendezésre létrehozott konzorcium volt vezetőjét, Jean-Francois Rocchit. Májusi meghallgatását követően Lagarde-ot a bíróság az egyszerű tanú és a gyanúsított közötti "jogi képviselővel rendelkező tanú" státusba helyezte, s ezzel az IMF-vezér egyelőre elkerülte a vádemelést.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.