2013. július. 10. 16:27 MTI Utolsó frissítés: 2013. július. 10. 16:18 Gazdaság

Dávid Ferenc: meg kell vizsgálni, miért ragadt be a minimálbérkeret

Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára szerint alaposan meg kell vizsgálni, miért "ragadt be" a 10 milliárd forintos minimálbér-emelési keret több mint 75 százaléka. Véleménye szerint az volt a legjellemzőbb a cégek körében, hogy az egy-két munkavállalót foglalkoztató mikrovállalkozások nem akartak kapcsolatba kerülni a hatósággal.

A nehéz helyzetben lévő ágazatokban működő cégektől összesen 3909 minimálbér-emelési támogatási kérelem érkezett be a munkaügyi központokhoz, 58 800 munkavállalót érintően - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium az MTI érdeklődésére szerdán. Az MSZOSZ elnöke szerint nehéz volt előre tervezni a keretet, a VOSZ főtitkára pedig úgy vélte, a 10 milliárd forintos keretből megmaradt pénzt is a munka világára kellene elkölteni.

A kormány és a Versenyszféra Állandó Konzultációs Fórumán (VKF) részt vevő érdekképviseletek között tavaly év végén létrejött megállapodása alapján 11, nehéz helyzetben lévő ágazatban igényelhettek a cégek támogatást. 

A kabinet az élelmiszergyártásban, a textil-, a ruházati és a bőriparban, a fafeldolgozásban, a bútorgyártásban, valamint az épületek építése és a speciális szaképítés ágazatban, emellett a szálláshely szolgáltatásban, a vendéglátásban, és a kiskereskedelemben vállalta át 2013 első félévében a minimálbér- és a szakmunkásminimálbér-emelés által okozott többlet bérköltséget, és az arra eső járulékköltséget is. Az NGM tájékoztatása szerint a május végi határidőig beérkezett kérelmekben szereplő összes támogatási igény 2,038 milliárd forint volt. 

A legtöbb, 359 támogatási kérelem Bács-Kiskun megyéből érkezett, ezt követi Budapest 346 kérelemmel. A legtöbb pályázat a kiskereskedelmi ágazatból érkezett - közölte a tárca. A minisztérium emlékeztet: az érdekképviseleti szervekkel abban állapodott meg a kormány, hogy 2013 első félévére szól a bérkompenzáció, éppen ezért nem tervezik a második félévre az adott támogatási formát. 

Czomba Sándor, az NGM foglalkoztatáspolitikai államtitkára áprilisban azt mondta, a minimálbér-emelési támogatás körülbelül 260 ezer embert érinthet a 11 ágazatban, közülük 100 ezren a kiskereskedelemben dolgoznak. 

Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke az MTI-nek elmondta: az, hogy a keret jelentős része megmaradt, azt mutatja, hogy az érintett ágazatokban nem volt olyan nagy probléma, mint azt a munkaadói érdekképviseletek körvonalazták, ezenkívül nem is lehetett pontosan tervezni a támogatás összegét.

Az elnök kiemelte, hogy a támogatás de minimis jellege miatt a nagyobb munkáltatók, és azok a vállalkozások is kimaradtak a lehetőségből, amelyek európai uniós támogatást kaptak. A minimálbér-emelési támogatás ráadásul csak jóval később állt rendelkezésre - fűzte hozzá. 

Pataky Péter szólt arról is, a támogatás második félévre kiterjesztéséről nem voltak egyeztetések, és úgy vélekedett, hogy 2013 második félévében nem vesznek el munkahelyek az érintett ágazatokban amiatt, hogy nem lesz minimálbér-emelési támogatás.

Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára hangsúlyozta: alaposan meg kell vizsgálni, miért "ragadt be" a 10 milliárd forintos keret több mint 75 százaléka. Véleménye szerint az volt a legjellemzőbb a cégek körében, hogy az egy-két munkavállalót foglalkoztató mikrovállalkozások nem akartak kapcsolatba kerülni a hatósággal. 

A főtitkár kiemelte, hogy a keret maradék részét - csaknem 8 milliárd forintot - is a munka világára kellene fordítani, például ebből lehetne zárolni a jövő évi minimálbér-emelés támogatására, vagy egyéb bértámogatásra.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.