Egyre több esetről hallani, ahol az új lakások gyanútlan vevőin olyan tartozást akar bevasalni bankjuk, amelyet az ingatlan beruházói halmoztak fel. Angyalföldön, Kalocsán, Debrecenben, Győrben, Miskolcon és a főváros XVII. kerületében is akadnak olyanok, akiket önhibájukon kívül kilakoltatás fenyeget.
Valahol már a pereskedésen is túl vannak: a bíróság a banknak adott igazat. A félreértést elkerülendő, ezért több bank már eleve olyan nyilatkozatot kér a lakásvásárlóktól, amelyben a vevőkre hárítja annak a kockázatát, ha a beruházó nem fizet. Az én pénzem pénzügyi portálhoz eljutatott olvasói levélből az derül ki, hogy a vevővel eleve tudomásul véteti a bank, hogy összesen 400 millió forintos banki kölcsönnél is ő lesz a „zálogkötelezett”. Ezzel tulajdonképpen megágyaznak annak, hogy ha később vita támad, akkor a bank jogszerűen a lakások magántulajdonosaitól szedje be a pénzét.
A válság következményeként ugyanis a bankok igyekeznek a korábbinál jobban bebiztosítani kihelyezett pénzüket. Az építtető a lakóktól megkapott vételárból fizeti vissza a beruházásra kapott bankhitelt. Azonban ha valamiért mégsem tud a banknak fizetni – mert mondjuk más kötelezettségei is vannak –, akkor a bank követelésével a vevőhöz fordul, akinek így se pénze, se lakása nem marad. Igaz, hogy ahol a bank finanszírozza a kivitelezőt, általában kedvezménnyel lehet lakásokhoz jutni, de arról, hogy ez esetenként mekkora rizikóval járhat, nem sok szó esik.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.