A XX. század első felében Argentína a világ leggazdagabb országai között volt. Mára, a populista-demagóg politikával és a centralizált, gazdaság és vállalkozás szabadságát erősen leszűkítő intézkedésekkel visszaestek a hatvanadik helyre. Magyarország számára mindebből sok tanulság levonható.
A XX. század első felében Argentína a világ leggazdagabb országai között volt. Mára, a populista-demagóg politikával és a centralizált, gazdaság és vállalkozás szabadságát erősen leszűkítő intézkedésekkel visszaestek a hatvanadik helyre – írja Zsiday Viktor befektetési szakértő blogbejegyzésében.
A fordulat valamikor a 30-as, 40-es években következett be, amikortól kezdve romlani kezdtek a dél-amerikai állam mutatói, azóta pedig folyamatos az elszegényedés. Ráadásul a mindenkori vezetés nem tanul a korábbi hibákból, erősen koncentrált, kézivezérelt, mesterséges árrendszerrel szabályozott, a befektetőket, vállalkozást elriasztó rendszert tartanak fenn. Ez azóta sem változott, a jelenlegi vezetés is ugyanezt a vonalat követi, és a 2001-2-es csőd után 10 évvel, a 100 éve folyó szegényedés közepette ismét gyorsul az infláció, leértékelődik a peso, elűzik a külföldi cégeket, ad-hoc államosítanak, és jól láthatóan a csőd felé robognak, írja a befektetési szakértő.
Magyarország számára ebből az a tanulság, hogy egyrészt a populista-demagóg politikával sokkal tovább lehet "etetni" a népet, mint gondolnánk, akár évtizedeken át is, és az, hogy a centralizált, gazdaság és vállalkozás szabadságát erősen leszűkítő rendszerek végül stagnálást, lecsúszást okoznak – fejti ki Zsiday Viktor.
Másfelől pedig ha Magyarország fejlődni szeretne, és közelebb akarunk kerülni az európai átlaghoz, akkor kiszámítható, átlátható államra, helyes szabályozásra, gyorsan, pontosan működő bíróságokra, intézményrendszerre, keretrendszerre van szükség, ahol a vállalkozás, az innováció tud érvényesülni, ahol a tulajdonhoz való jog – legyen az akár intellektuális, akár kézzelfogható vagy bármely más jellegű – megkérdőjelezhetetlen, ahol a törvényeket betartják és betartatják. Ha ilyen államot, ilyen országot tudunk létrehozni, akkor közeledni fogunk a fejlett országokhoz, ha viszont nem, akkor ránk is Argentína sorsa vár – a probléma csak az, hogy már eleve sokkal hátrábbról indulunk, hangsúlyozza a befektetési szakértő.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.