Tranzakciós adó: Varga tévedett
Megemelte a díjait az Erste Bank és a DRB Bank is a Varga-csomag miatt.
Megemelte díjait az Erste Bank és a DRB Bank is a Varga-csomag miatt. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter június 17-én jelentette be, hogy augusztus elsejétől duplájára nő a készpénzfelvétel esetében a tranzakciós adó, és eltörlik a 6 ezer forintos maximumot; átutalásnál és csekkbefizetésnél pedig 0,2 százalékról 0,3 százalékra nő az illeték. A miniszter akkor azzal nyugtatta a nagyközönséget, hogy a verseny miatt a pénzintézetek nem fogják áthárítani az új terhet.
Ezzel szemben az MKB Bank már augusztus 28-tól emeli a díjait a bejelentett változásoknak megfelelően. Az Erste Bank díjemelése szeptember 2-től lép életbe. Az utalások után az eddigi 0,2 százalék helyett 0,3 százalék, legfeljebb 6 ezer forint tranzakciós díjat számít fel a bank, a készpénzfelvételért (bankfiókban és ATM-ből) vagy postai fizetésért (ami szintén készpénzfelvételnek számít) 0,6 százalék lesz az illeték az eddigi 0,3 százalék helyett. Utóbbinál fontos változás az is, hogy eltűnik a 6 ezer forintos utalásonkénti illetékplafon. A kártyás vásárlás viszont továbbra is ingyenes lesz a pénzintézet ügyfeleinek. A bank hirdetményében azt is közölte, hogy az egyes bankszámlákhoz adott kedvezmények megmaradnak, illetve a tranzakciós illeték mértékével növekednek.
A DRB Bank díjai szeptember 1-jétől emelkednek, ugyanolyan mértékben ahogy az Ersténél: az utalásokra 0,3 százalék lesz az illeték, 6 ezer forintos maximummal, a készpénzfelvétel pedig 0,6 százalék lesz. A kártyás vásárlások ingyenesek lesznek a DRB Banknál továbbra is.
Az adóemelés egy átlagjövedelemmel és bankhasználattal rendelkező magánszemélynél közel 5000 forintot jelent. A legfőbb kérdés azonban az, hogy a Varga-csomag hatására a bankok fenntartják-e a kártyás vásárlásnál ma még jellemző ingyenességet. Naprakész bankszámla-kalkulátort itt talál.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.