2013. június. 28. 17:13 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. június. 28. 17:11 Gazdaság

Termeljünk áramot a dagályból

A szélkerekek működési elvén alapul, ugyanakkor teljesen kiszámítható módon termel energiát az árapályerőmű. A Siemens 2008 óta üzemeltetett erőműve az ír partoknál mintegy 1500 háztartást lát el árammal. Az alacsony fenntartási költségű gépek rotorjai folyamatos, egyenletes mozgást végeznek a tengerben, az őket hajtó vízáramlás akár napi 20 órán át lehetővé teszi a energiatermelést.

A szélkerekek működési elvén alapul, ugyanakkor teljesen kiszámítható módon termel energiát az árapályerőmű. A Siemens 2008 óta üzemeltetett erőműve az ír partoknál mintegy 1500 háztartást lát el árammal - írja az EnergiaInfó.

Az árapályerőmű a szélkerekek működési elvén alapul, ugyanakkor teljesen kiszámítható módon és mennyiségben teszi lehetővé zöldenergia kitermelését. A konstrukció - melyből az ír partoknál a Siemens által 2008 óta üzemeltetett berendezés mintegy 1,2 megawatt energiát termelve 1500 közeli háztartást lát el a szükséges árammal - a dagály és apály óramű pontosságú mozgására épít, illetve arra, hogy a működtető közeg, ebben az esetben a víz nyolcszázszor sűrűbb, mint a szélturbinákat hajtó levegő. Nagyságrendileg tehát több energia termelhető, ugyanazon az elven.

Az alacsony fenntartási költségű gépek rotorjai folyamatos, egyenletes mozgást végeznek a tengerben, az őket hajtó vízáramlás akár napi 20 órán át lehetővé teszi a energiatermelést. A távoli jövőben a Siemens mérnökei szerint megtörténhet a működő megoldások házasítása, vagyis a szél- és árapályturbina egy platformon történő működtetése is.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.