2013. június. 11. 11:09 MTI Utolsó frissítés: 2013. június. 11. 11:05 Gazdaság

Elemzők az inflációról: Matolcsyék folytathatják a kamatvágást

Az eddigi trendnek felelnek meg a fogyasztói árak változásának májusi adatai, így a jegybank folytathatja kamatcsökkentési ciklusát - értékelték banki elemzők a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által kedden kiadott inflációs adatokat.

A hivatal közlése szerint az elemzői várakozásoknál alacsonyabb, 1,8 százalékos infláció volt májusban és az előző hónaphoz képest 0,1 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak. A szezonálisan kiigazított maginfláció az áprilisival megegyező 0,2 százalékos volt az előző hónaphoz és 3,2 százalékos volt az egy évvel korábbihoz képest.

Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője szerint a májusi inflációs adatok "egybevágnak" az elmúlt hónapok értékeivel. Éves bázison a háztartási szolgáltatások árai és az üzemanyagárak csökkentek, azaz érezhető mind a rezsicsökkentés, mind az olaj nemzetközi árának csökkenése - mondta, hozzátéve, hogy az igazi kérdés az, hogy 2014 február-márciusban, amikor a rezsicsökkentés hatása kikerül az adatokból, akkor milyen infláció lesz.

"Úgy látom, hogy egyelőre nem ezzel foglalkoznak a befektetők", és a forint sem annyira gyenge, továbbá a világon sincs akkora probléma, így a Magyar Nemzeti Bank folytathatja kamatcsökkentési ciklusát. Az Equilor arra számít, hogy a ciklus 4 százalékos kamatszintig folytatódik. A jegybanki alapkamat jelenleg 4,50 százalék, miután a monetáris tanács egymást követő 10 alkalommal is 25 bázispontos kamatcsökkentést hajtott végre.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint az infláció szeptemberig akár 1,5%-ig mérséklődhet, nagyrészt az üzemanyagárak tavaly őszi meredek emelkedése, illetve annak bázishatása miatt. Az élelmiszerárakra nézve enyhülő nyomást jelenthet a mezőgazdasági termelői árak mérséklődése, valamint a nemzetközi gabonaárak meredek zuhanása is, ami később akár lefelé mutató meglepetést is okozhat, amit a tavalyinál jóval kedvezőbb terméseredmények is támogathatnak. Az elemző szerint az idén 2, jövőre 2,9 százalékos  lehet az átlagos infláció, így mivel az infláció várhatóan az egész év során bőven a 3 százalékos inflációs cél alatt maradhat, a kamatcsökkentési ciklus folytatódhat. 

Suppan Gergely szerint a legutóbbi piaci folyamatok megakadályozhatják a kamatok jelentős csökkentését: az elmúlt időszakban ugyanis a Fed több döntéshozója a mennyiségi lazítás ütemének csökkentése mellett foglalt állást. "Jelenleg csupán egy további 25 bázispontos kamatcsökkentés van beárazva, ezért arra számítunk, hogy a következő két hónapban 4 százalékra csökkenhet az alapkamat" - értékelt, hozzátéve, hogy további kamatcsökkentésekhez az ország kockázati megítélésének, illetve a nemzetközi hozamkörnyezet  jelentős javulására van szükség.

zöldhasú
Hirdetés