Gyémántreformra készül a Közép-afrikai Köztársaság államfője
Ideiglenesen leállítja a gyémánt kitermelését és kereskedelmét a szektorban a világelsők közé tartozó Közép-afrikai Köztársaság államfője, hogy olyan reformokat hozhasson, amelyekkel eloszlathatja a drágakő ottani kitermelése körüli nemzetközi aggályokat. Ezt Michel Djotodia elnök jelentette be az AFP francia hírügynökségnek adott interjúban.
A világ öt legnagyobb gyémánttermelője közé tartozó afrikai ország részvételét nemrég felfüggesztették az ügynevezett Kimberley-folyamatban. Ez a 2003-ban létrehozott nemzetközi rendszer szabályozza a nyers gyémántok exportját, igazolja a fogyasztónak, hogy a drágakő megvásárlásával semmilyen formában nem járult hozzá a lelőhelyekért folyó harchoz vagy az emberi jogok eltiprásához.
A szerdán megjelent interjúban Djotodia elmondta, hogy olyan intézkedéseket szeretne hozni, amelyekkel a jövőben az országban "nem beszélnek majd többet gyémántháborúról". A tervezett lépések között említette a központi gyémánttőzsde létrehozását, a készpénzes kereskedelmi műveletek tilalmát, továbbá a gyémánt termelésével és értékesítésével kapcsolatos folyamatok ellenőrzésének fokozását.
A közép-afrikai gyémánttermelés tisztességét a múltban a korrupció gyanúja árnyékolta be, valamint az a feltételezés, hogy a haszonból lázadó fegyveres csoportok finanszírozására is jut. Az előző elnököt, Francois Bozizét elűző - Djotodia vezette - ellenzéki erőket is ilyen típusú finanszírozással gyanúsították, ezt azonban az államfő ezúttal is cáfolta.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.