Hidegen hagyta a CDS-árazást a brüsszeli döntés
Szerda estig csekély mozgásokkal reagált a magyar CDS-konstrukciók londoni piaca arra a bejelentésre, hogy az Európai Bizottság javaslatot tett a Magyarországgal szembeni túlzottdeficit-eljárás megszüntetésére.
Az EU-bizottság döntését a londoni elemzői közösség jó ideje valószínűsítette, és a piaci szereplők is nagyrészt előre beárazták.
Az S&P Capital IQ globális piaci adatszolgáltató és elemzőcsoporthoz tartozó CMA londoni piacfigyelő cég szakelemzői az MTI-nek szerda este elmondták, hogy a magyar államadósság-törlesztés leállásának rizikójára köthető piaci biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) középárfolyama - az egyik legfőbb államadós-kockázati mutató - a késői londoni kereskedésben 275 bázispont környékén mozgott. Ez gyakorlatilag stagnálásnak felel meg: a magyar CDS-kontraktusok középárfolyama előző nap 273,9 bázisponton zárt.
A magyar CDS-árazás a múlt hónap elején még idei eddigi csúcspontján, 395 bázispont feletti szinteken járt, májusban viszont mértek a szerdainál alacsonyabb középárfolyamokat is: e hónap elején 265 bázispont körüli - öt havi mélypontot jelentő - CDS-árazás is előfordult Londonban.
A szerdára kialakult magyar CDS-árazás azt jelenti, hogy egységnyi, tízmillió euró névértékű ötéves magyar államkötvényre most 275 ezer euró körüli éves középárfolyamon kínálnak határidős törlesztéskockázat-biztosítási szerződéseket a londoni piacon, 120 ezer euróval olcsóbban az áprilisi csúcspontnál.
A CDS-árazás jelzi, hogy a piac mennyire ítéli kockázatosnak azt a szuverén vagy kereskedelmi adóst, amelynek kötelezettségeire az adott határidős törlesztésbiztosítási szerződések vonatkoznak.
A CMA számítási modellje - bár nincs egyenes korrelációban az aktuális CDS-árfolyammal - azt mutatja, hogy a piac jelenleg mintegy 17 százalékos halmozott valószínűséggel árazza egy "törlesztésleállási esemény" öt éven belüli bekövetkeztét Magyarország mint szuverén adós esetében.
Ez jelenleg valamivel jobb például a Spanyolországra és Olaszországra számolt távlati kumulatív törlesztéskockázattal (18,2, illetve 19,5 százalék), és számottevően jobb Portugáliáénál. A CMA modellje szerint a piac most csaknem 24 százalékos halmozott eséllyel jósolja Portugália törlesztési hátralékba kerülését ötévi távlatban. Több nagy londoni ház már Európai Bizottság szerdai állásfoglalása előtt valószínűsítette a túlzottdeficit-eljárás megszüntetését.
A Morgan Stanley globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokra szakosodott közgazdászai a magyarországi makro- és monetáris fejleményekről befektetőknek összeállított minapi elemzésükben annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a vártnál jobb első negyedéves GDP-adatok és a nemrég bejelentett költségvetési intézkedések nyomán 50 százalék fölé emelkedett a Magyarországgal szembeni túlzottdeficit-eljárás idei megszüntetésének esélye.
A ház londoni elemzői hangsúlyozták azt is, hogy várakozásuk szerint a térség több más országa - elsősorban Lengyelország - legalább még egy évig a túlzottdeficit-eljárás hatálya alatt marad, és ez is elősegítheti Magyarország relatív kockázati profiljának átértékelését. A nagy nemzetközi hitelminősítők szerda estig nem fűztek kommentárt a brüsszeli bejelentéshez.
Az MTI kérdésére - miszerint a fejlemény eredményezhet-e pozitív hitelminősítői lépést - a Standard & Poor's londoni részlegénél közölték, hogy a cégnek egyelőre nincs állásfoglalása az Európai Bizottság javaslatával kapcsolatban.
Magyarországra a három nagy hitelminősítő közül jelenleg a Standard & Poor's tartja érvényben a leggyengébb, "BB" szintű államadós-besorolást. A Moody's Investors Service hosszú távú szuverén osztályzata "Ba1", amely e cég besorolási módszertana alapján azonos a Fitch Ratings "BB plusz" hosszú futamú magyar szuverén devizaadós-minősítésével, és mindkét besorolás egy fokozattal jobb az S&P osztályzatánál.
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokra szakosodott elemzői befektetők számára e héten összeállított helyzetértékelésükben közölték, hogy látnak lehetőséget az eddiginél kevésbé negatív megítélés kialakítására a hitelminősítők részéről Magyarországgal szemben. A magyar adósosztályzatok javításáról valószínűleg korai lenne még beszélni, de javultak annak az esélyei, hogy legalább az egyik hitelminősítő az idén leveszi a magyar adósbesorolásra érvényben tartott negatív kilátást - vélekedtek a JP Morgan londoni közgazdászai.
A magyar adósosztályzatokra a Moody's és az S&P tart érvényben leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást. A Fitch decemberben az addigi negatívról stabilra javította a magyar osztályzati kilátást, azzal a véleményével indokolva a döntést, hogy a magyar kormány haladást ért el az államháztartási hiány csökkentésében és az államadósság stabilizálásában.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.