2013. április. 24. 07:49 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. április. 24. 09:16 Gazdaság

Újabb csapás jöhet a banki ügyfelekre

Rövid távon mindenképp díjnövekedést hoz majd a fogyasztóknak a kártyakibocsátóknak járó jutalék, vagyis az interchange-díj szabályozása – közölte a Napi Gazdaság.

Társadalmi érdek a készpénzhasználat visszaszorítása, ennek érdekében tett le az asztalra a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) egy több pontból álló javaslatcsomagot – idézte fel Varga Lóránt, a MNB pénzforgalmi tanácsadója a Napi Gazdaság üzleti reggelijén.

Ennek egyik eleme a kártyakibocsátó bankoknak járó jutalék, azaz az interchange-díj jelentős csökkentése, amelytől az elfogadással járó kereskedői költségek jelentős csökkentését, és ezzel az elfogadóhelyek számának komoly bővülését várják.

A jegybanki javaslat bizonyos szektorokban kötelező tenné a bankkártyaelfogadást, és része volt a felvetésnek az is, hogy – ahogy az EU több országában – Magyarországon is tiltsák bizonyos összeghatár felett a készpénzes fizetést. A javaslatból eddig csak az interchange-szabályozásra van fogadókészség – ismerte el a jegybanki szakember.

Az MNB számításai szerint – akik szerint a kártyapiac fejlődése ma már megkívánja, hogy a kártyabirtokos is komolyabban vállaljon terhet a korszerű fizetési eszköz használati költségeiből – a harmadára eső interchange-díj mellett a bankkártyák jelenlegi 3000-4000 forintos éves díja 400-600 forinttal emelkedhet. A banki résztvevők ugyanakkor a spanyol és az ausztrál példát említették, ahol a kártyadíjak 50-60 százalékkal is növekedtek.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.