Összesen 29 "öttalálalatos" volt a kihirdetett dohánykoncessziós pályázaton, mindannyian nagyvárosokban építhetik ki júliustól saját trafikbirodalmukat. Négyesből 49 volt, de azt egyelőre megbecsülni se lehet, hogy kinek-kinek mekkora lesz a nyereménye. A települések közel 40 százalékán nem nyílik nemzeti dohánybolt.
A dohánykoncessziós pályázatokról kiadott gyorsjelentés szerint 5415 dohánytermék-kiskereskedelmi jogosultságot osztanak szét, illetve ennyiről született döntés.
A pályázati nyertesek listájából kiderül, hogy nemzeti dohánybolt az ország több mint 3200 településéből első körben összesen 1717 településen nyílhat, összesen 3515 pályázó közt szétosztva. A nemzeti dohánybolt-koncessziók eloszlásáról a Budapesti Corvinus Egyetem és az Enrawell közös gyorsjelentése azt írja, hogy Magyarországon összesen 29 olyan pályázó nyert koncessziót, aki egymaga – a kiírás szerinti maximumot – öt darab koncessziót szerzett. A pályázók ráadásul 13 településen, koncentráltan jelennek meg; például Győrben, Pécsett és Szombathelyen.
Ezeken a megyeszékhelyeken több ízben is előfordult, hogy a maximális számú koncessziót nyerte egy pályázó. Ily módon például a Szombathelyen kiosztott 40 koncesszió fele 4 pályázó kezében koncentrálódik. 26 településen összesen 49 pályázó örülhet a megszerzett négy engedélynek. A három és kettő koncessziót elnyert jogosultak száma 102 és 363. 4602 nyertes pedig 1473 településen árulhatja majd dohánytermékeit.
A gyorsjelentés megjegyzi: az elnyert koncessziók számának összehasonlítása során csupán az egyes pályázókat lehetséges vizsgálni. Ugyanakkor a névhasonlóság miatt több esetben feltételezhető, hogy egy-egy településen családtagok külön-külön is nyertek koncessziós jogokat, így előfordulhat, hogy egy család kezében akár 6-8 koncesszió összpontosul. Ez egy településen komoly arány lehet, másfelől viszont az ilyen esetek száma az összes koncesszióhoz képest nem jelentős.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.