Gazdaság hvg.hu 2013. április. 23. 09:03

Devizahitelesek, akik kinevetik az árfolyamgátat

Igen, vannak ilyen adósok: az állam által a bankokkal kötött megállapodás már egyáltalán nem vonzó a jenhitelesek számára. Akkor sem, ha az utóbbi időben volt némi hullámvasút, mert a japán valuta tartósan gyengülésre áll.

A 300 forintos euró és a 245 forintos svájci frank mellett azok, akik japán jenben vették fel a devizahitelüket, fellélegezhetnek. Az azenpenzem.hu szerint ugyanis, bár korábban extra kockázatúnak ítélték a jenhiteleket, a japán pénz forintárfolyama derekasan tartja magát. Ennek legfőbb oka, hogy múlt pénteken a G20-ak találkozóján a világ gazdasági vezetői is rábólintottak a japán kormány által meghirdetett lazító monetáris politikára. Ez azt jelelnti, hogy mostantól a jen tartós gyengélkedésére lehet berendezkedni.

A jenhitelesek éppen ezért – minden korábbi noszogatás ellenére – nem akarnak már az árfolyamgátra jelentkezni. Februárban már száz olyan jenhiteles sem akadt, aki belépett volna az árfolyamgát alá. De igazából akkor sincs gond, ha a hiteles korábban már belépett ez alá a védernyő alá, hiszen a gyűjtőhitel a rögzítettnél kedvezőbb piaci árfolyam esetében csökken.

Mennyit mutat most a számláló?
Stiller Ákos

A pénzügyi portál azt írja, hogy a jenhitelesekkel szemben, a svájci frankban eladósodottak helyzetét a magyar kormány viszont nagyban nehezíti. Ennek alátámasztására a cseh és lengyel árfolyammozgásokkal húz a cikk írója párhuzamot, és azt találta, hogy míg a forint 2010 áprilisához képest harmadával gyengült a svájci frankhoz képest, a cseheknél és lengyeleknél ez az arány jóval kevesebb, 20-24 százalék.

zöldhasú
Hirdetés