Gazdaság hvg.hu 2013. április. 15. 14:12

Ekkora válságot Európa még nem látott

A ciprusi válság miatt a következő néhány évben a szigetország GDP-jének 30-40 százaléka is eltűnhet, ekkora gazdasági visszaesés pedig példa nélküli lehet az EU történetében. Cipruson a válság sokkal nagyobb lesz, mint várják.

A ciprusi válság miatt a következő néhány évben a szigetország GDP-jének 30-40 százaléka is eltűnhet, ekkora gazdasági visszaesés pedig példa nélküli lehet az EU történetében – írja Zsiday Viktor befektetési szakértő blogbejegyzésében.

A gazdasági visszaesés azért lehet ilyen hatalmas, mivel a GDP 80 százalék a szolgáltatások teszik ki, ebből pedig komoly részt képvisel a bankszektor és az ahhoz kötődő szegmensek. Ezen szektorok összehúzódása a ciprusi GDP 10-15 százalékát darálhatja le, a másodkörös hatások, ilyen például a növekvő munkanélküliség miatti fogyasztáscsökkenés, további jelentős visszaesést eredményez majd. Ennek következtében pedig újabb megszorításokat lesz kénytelen foganatosítani a ciprusi kormány, ami tovább mélyíti majd a válságot. Zsiday szerint így a visszaesés mértéke 2-4 éven belül elérheti a 40 százalékot is. Ez gigantikus összeomlást jelent, és erre nincsenek felkészülve sem a ciprusiak, sem az EU, teszi hozzá a befektetési szakértő.

Ciprust befektetési szempontból továbbra is kerülni kell, a gazdasági válság sokkal nagyobb lesz, mint várják, és a következő években valószínűleg többször fel fog bukkanni még a hírekben. Zsiday szerint egyáltalán nem lehetetlen, hogy Ciprus végül kilép az euróövezetből.

A teljes bejegyzést itt olvashatják.

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság Sztojcsev Iván 2025. január. 08. 11:41

Lázár bejelentette: 20 perc késés után visszajár a vasúti jegyár fele, buszt küldenek nyáron a vonat helyett, ha nincs klíma

Tíz vállalással indította el Lázár János az évet: a miniszter bejelentette, hogy júniustól 20 percnél nagyobb késés után visszajár a jegyár fele, buszos rásegítéssel készülnek a nyári főszezonra, és mellékesen azt is elmondta, hogy decemberben a GYSEV-ben még nagyobb tulajdonrészt szerzett a magyar állam, úgyhogy több dunántúli megye teljes hálózatát átadják.