Akár le is fulladhat hirtelen a világgazdaság
Jelenlegi állapotában képtelen "tisztes" kilábalási ütemet fenntartani a világgazdaság, amely hajlamos lehet akár egy hirtelen lefulladásra is a Brookings Institution és a Financial Times hétfőn ismertetett legújabb növekedési indexe szerint.
A tekintélyes nemzetközi gazdaságkutató agytröszt és a londoni gazdasági napilap által közösen vezetett "Tiger" (Tracking Indexes for the Global Economic Recovery, a világgazdasági kilábalás követésére kidolgozott indexcsoport) tanúsága szerint a felzárkózó gazdaságok erőteljes piaci teljesítménye, valamint a visszatérő üzleti és fogyasztási bizalom ellenére az átfogó globális növekedési jelzőszámok 2011 közepe óta alig mozdultak felfelé. Az ismétlődő tétova felíveléseket ugyanis mindig kioltották az utánuk következő gyengébb adatok és a rendre kiújuló euróövezeti stresszhelyzetek.
Eswar Prasad professzor, a Brookings vezető kutatója szerint a reálgazdasági aktivitási mutatókból, pénzügyi változókból és bizalmi indikátorokból képzett Tiger azt mutatja, hogy a világgazdaság képtelen az elrugaszkodásra, sőt a lefulladás kockázata is fennáll.
A legtöbb fejlett gazdaság teljesítménye csökken, és bár ebben a környezetben az Egyesült Államok "viszonylag fénylő pontnak" számít, azonban az amerikai gazdaság aktivitási és bizalmi jelzőszámai is jóval elmaradnak a kilábalás idejére jellemző normál szintektől - áll az új FT-Brookings indexjelentésben.
A kimutatás szerint az euróövezeti periférián belül a reálgazdasági aktivitás mutatói Írországban, Portugáliában, Olaszországban és Spanyolországban egyaránt messze a történelmi átlagok alatt járnak.
Az euróövezet gazdasági teljesítményére nagy londoni befektetési és elemzőházak is egyre rosszabb előrejelzéseket adnak. A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének közgazdászai a minap közölték, hogy az eddigi prognózisukban szereplő 0,2 százalékról 0,6 százalékra módosították az euróövezeti gazdaság idei egész évi átlagos visszaesésére vonatkozó becslésüket.
A Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő az idei európai kilátásokról befektetőknek összeállított, minap Londonban ismertetett - A recesszió gödrében címet viselő - új prognózisában azzal számol, hogy az euróövezet hazai összterméke 2013-ban átlagosan 0,5 százalékkal csökken, és jövőre is csak 0,8 százalékkal növekszik.
Az S&P azonban kidolgozott egy igen negatív alternatív forgatókönyvet is a vártnál esetleg hosszabb ideig elhúzódó recesszióra. Ennek megvalósulása esetén az euróövezetre még két évi recesszió várna: a Standard & Poor's e negatív forgatókönyve szerint a valutauniós GDP-érték az idén 1,6 százalékkal, 2014-ben 0,3 százalékkal csökkenne.
Az egyik legtekintélyesebb londoni gazdaságelemző ház, az Economist Intelligence Unit (EIU) áprilisra szóló havi globális előrejelzésében közölte: a valutauniós gazdaságok hazai össztermékének 0,4 százalékos átlagos csökkenésére számít 2013 egészében. A ház eddig 0,2 százalékos idei GDP-mínuszt valószínűsített az euróövezetben, de már ez is rontott becslés volt, mivel a cég korábbi, tavaly összeállított prognózisai még 0,2 százalékos euróövezeti növekedéssel számoltak 2013-ra.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.