2013. április. 10. 10:56 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. április. 10. 15:29 Gazdaság

Komoly összegeket veszíthetünk, ha külföldön pénzt veszünk fel

Külföldi utazásunk során sokszor lehet szükségünk készpénzre. Több mint 10 százalékos díjterheléssel is szembesülhetünk, ha ezt a pénzt külföldi bankautomatából vesszük fel. Ha az átváltási árfolyamok közötti különbséget is figyelembe vesszük, akkor ez a költség még magasabb is lehet. Hogyan lehet ezt elkerülni?

Külföldi utazásunk során sokszor lehet szükségünk készpénzre. Több mint 10 százalékos díjterheléssel is szembesülhetünk, ha ezt a pénzt külföldi bankautomatából vesszük fel – írja a Bankmonitor.hu. Mennyibe kerül, hogyha nem váltottunk valutát és külföldi ATM-ből vagyunk kénytelenek felvenni a szükséges összeget? 

A vizsgált 13 banknál háromfajta készpénzfelvételi kedvezménnyel lehet találkozni: ingyenes készpénzfelvétel, kedvező (tranzakciós adóval megegyező) díjtétel és bankcsoport bankautomatáinak kedvezményes használata. A felmérésből kiderült, hogy akár ingyenesen is készpénzhez juthatunk, míg adott esetben ugyanazért a készpénzfelvételért közel 4 ezer forintot is kénytelenek lehetünk kifizetni. A standard kondíciók keretében az ingyenes készpénzfelvétel ugyanakkor olyannyira marginálisra szűkült, hogy csak a CIB Bank biztosítja a bankcsoportja (Intesa Sanpaolo) bankautomatáiból, kizárólag Visa Inspire kártyával. Emellett azonban érdemes megjegyezni, hogy például az AXA vagy az Erste Banknál bizonyos feltételek teljesítése esetén szintén kaphatunk ingyenes készpénzfelvételt. Ám ezek általában jövedelemérkeztetéshez, illetve vásárláshoz kötöttek.

A következő csoportba azok a pénzintézetek tartoznak, amelyeknél a tranzakciós illetékkel megegyező díjterheléssel számolhatunk. Ilyen a Citibank TOP díjcsomagja (havonta az első, másodiktól már nagyobb a díja), és a Budapest Bank Aranykártyával történő készpénzfelvétele. Előbbi bank 150 ezer forintos egyösszegű jóváíráshoz kötötte ezt, míg az utóbbinál több mint 16 ezer forintot fizetünk éves szinten a kártyáért. Azok a bankok, amelyeknek a környező országokban is van bankcsoporthoz tartozó bankjuk általában kedvezőbb díjakat kínálnak ezen ATM-ek használata esetén. Ilyen a már említett CIB-en kívül az Erste, OTP és az UniCredit Bank. A díjakhoz azonban még nyugodtan hozzászámolhatunk 2,5-3 százalékot pluszban ahhoz képest, mintha egy átlagos valutaváltónál váltottunk volna valutát.

Összességében elmondható, hogy ha külföldre megyünk, akkor érdemes itthon a teljes szükséges mennyiségű valutát átváltani készpénzre. Ha biztonsági okokból nem preferáljuk a készpénzt, akkor is érdemes egy kisebb összeget magunknál tartani, és ha a költségek minimalizálására törekszünk, akkor kártyával vásároljunk a lehető legtöbb helyen. Ha mégis készpénzre van szükségünk, akkor pedig érdemes egy nagyobb összeget felvenni az ATM-ből.

zöldhasú
Hirdetés