Már nem Kínában a legolcsóbb a munkaerő
Nem csupán kiegyenlítődött a különbség a kínai és a mexikói munkaerő ára között, hanem utóbbi ma már sokkal olcsóbb, mint az előbbi – írja a Napi Gazdaság.
Az elmúlt egy évben egymás után jelentek meg azok a cikkek, amelyek a kínai munkaerő drágulásáról szóltak – idézte fel a Napi Gazdaság. A társadalom létszámát kordában tartani hivatott egykepolitika eredményeként jelentősen csökkent a munkába álló fiatalok száma, miközben a gazdaság, és ezzel a munkaerő-kereslet duzzadt.
Eközben Mexikóban bővül a népesség és a bérek egy évtizede stagnálnak. Ennek az lett az eredménye, hogy míg egy évtizeddel ezelőtt a kínai munkaköltségek 200 százalékkal maradtak el a mexikóitól, ma a mexikói órabérek 19,6 százalékkal alacsonyabbak, mint a kínaiak − idézte a Financial Times Carlos Capistrant, a Bank of America Merrill Lynch (BofA-ML) közgazdászát.
Kína 2001-ben lépett be a Világkereskedelmi Szervezetbe (WTO). Ezt követően magához vonzotta a világ feldolgozóiparát, és ezzel 2002 és 2006 között évente 0,6 százalékponttal mérsékelte a mexikói gazdaság bővülését − vélik a Barclays bank szakértői. Ez a helyzet fordult meg, aminek eredményeként Mexikó a befektetők kedvencévé vált.
A mexikói minimálbér 60 dollárcent, a feldolgozóiparban átlag 4,50-et kapnak az emberek, míg Brazíliában 6,27 dollár az ágazat átlagórabére.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.