2013. április. 08. 07:19 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. április. 08. 10:09 Gazdaság

Már nem Kínában a legolcsóbb a munkaerő

Nem csupán kiegyenlítődött a különbség a kínai és a mexikói munkaerő ára között, hanem utóbbi ma már sokkal olcsóbb, mint az előbbi – írja a Napi Gazdaság.

Az elmúlt egy évben egymás után jelentek meg azok a cikkek, amelyek a kínai munkaerő drágulásáról szóltak – idézte fel a Napi Gazdaság. A társadalom létszámát kordában tartani hivatott egykepolitika eredményeként jelentősen csökkent a munkába álló fiatalok száma, miközben a gazdaság, és ezzel a munkaerő-kereslet duzzadt.

Eközben Mexikóban bővül a népesség és a bérek egy évtizede stagnálnak. Ennek az lett az eredménye, hogy míg egy évtizeddel ezelőtt a kínai munkaköltségek 200 százalékkal maradtak el a mexikóitól, ma a mexikói órabérek 19,6 százalékkal alacsonyabbak, mint a kínaiak − idézte a Financial Times Carlos Capistrant, a Bank of America Merrill Lynch (BofA-ML) közgazdászát.

Kína 2001-ben lépett be a Világkereskedelmi Szervezetbe (WTO). Ezt követően magához vonzotta a világ feldolgozóiparát, és ezzel 2002 és 2006 között évente 0,6 százalékponttal mérsékelte a mexikói gazdaság bővülését − vélik a Barclays bank szakértői. Ez a helyzet fordult meg, aminek eredményeként Mexikó a befektetők kedvencévé vált.

A mexikói minimálbér 60 dollárcent, a feldolgozóiparban átlag 4,50-et kapnak az emberek, míg Brazíliában 6,27 dollár az ágazat átlagórabére.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Mátraházi Zsuzsa 2025. január. 10. 19:30

Sabján Adrienn kajatortacukrász: „Olyasmit nem vállalok el, amit jobb, ha nem látnak a hűtőbe bekukucskáló gyermekeim”

Jól fizető szakmából piaci szempontból a legrosszabbkor váltott, mégis sikerre vitte vállalkozását. Furcsán indult, de a hermelintorta sem fogott ki rajta. Megküzdött „véres” feladattal is, de nemet mondott a szülést ábrázoló tortára. Elárulja, hogy már nem igazán szereti az édességet, de persze mindent megkóstol, amit készít, és a versenytársak termékeit is elemeznie kell. HVG-portré.