2013. március. 13. 07:38 MTI Utolsó frissítés: 2013. március. 13. 07:35 Gazdaság

Sosem éltek még ilyen sokan segélyből Japánban

A legtöbb segélyre szoruló a legidősebb korosztályból került ki. A szociális juttatásokat kapók 40 százaléka 65 éven felüli volt, míg a beteg vagy sérült embereket gondozó háztartások közül csaknem 300 ezer részesült állami segélyben.

Nyolc hónapja folyamatosan nő, és az ország történetében a legmagasabb szintre emelkedett a szociális segélyekben részesülők száma Japánban az egészségügyi, munkaügyi-, és népjóléti minisztérium által szerdán közzétett adatok szerint.

A szigetországban tavaly decemberre 2,1 millió ember és több mint 1,5 millió háztartás szorult segélyre - írta a minisztériumi statisztikákra hivatkozva a Kyodo hírügynökség.

Habár a japán gazdaság az előző év negyedik negyedévében kilépett a recesszióból, a szerdán közölt adatok alapján a mérsékelt gazdasági növekedés egyelőre javított a legszegényebb rétegek helyzetén. 

A szigetország munkanélküliségi rátája ugyan csupán 4,2 százalék volt decemberben, de szakértők szerint a nők és fiatalok alacsony munkaerő-piaci részvétele miatt ez a szám nem jellemzi hitelesen Japán foglalkoztatási helyzetét.

A legtöbb segélyre szoruló a legidősebb korosztályból került ki. A szociális juttatásokat kapók 40 százaléka 65 éven felüli volt, míg a beteg vagy sérült embereket gondozó háztartások közül csaknem 300 ezer részesült állami segélyben.

Ezzel párhuzamosan folyamatos növekedést mutat azon segélyre szoruló háztartások száma is, amelyeknek van munkaviszonnyal rendelkező tagja. E kategóriából decemberre 289 ezer család folyamodott segélyért.

A romló adatok ellenére a december végén hivatalba lépett új kormány korábban jelezte, hogy számottevően csökkenteni akarja a segélyezésre elköltött összegeket, mivel azok egyre komolyabb lyukat ütnek a fejlett világban legnagyobb, a GDP kétszeresét meghaladó államadóssággal küzdő Japán költségvetésén.

zöldhasú
Hirdetés
Címkék
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?