2013. március. 11. 09:43 hvg.hu Utolsó frissítés: 2013. március. 11. 11:33 Gazdaság

Pénzmosás: a magyar közszereplők továbbra is kibújhatnak

Varga Mihály már nemzetgazdasági miniszterként benyújtotta az Országgyűlésnek a pénzmosás elleni jogszabály módosítását. Ez több szigorítást is tartalmaz a korábbi törvényhez képest, az azonban továbbra is marad, hogy a közszereplők közül csak a külföldieknek kell pénzük forrását igazolniuk.

Varga Mihály már nemzetgazdasági miniszterként benyújtotta az Országgyűlésnek a pénzmosás elleni jogszabály módosítását. Ez több szigorítást is tartalmaz a korábbi törvényhez képest, az azonban továbbra is marad, hogy a közszereplők közül csak a külföldieknek kell pénzük forrását igazolniuk – írja azenpenzem.hu.

A módosítás értelmében a 300 ezer forint feletti ügyleteknél a szolgáltatónak rögzítenie kell egy csomó adatot, ráadásul kiterjesztik azt a kört, amelyben vizsgálni kell a pénzmozgásokat. Tényleges tulajdonosként felel a cég pénzmozgásaiért majd az a magánszemély is, aki a szavazati jogok vagy a tulajdoni hányad legalább huszonöt százalékával közvetve rendelkezik, a módosítás emellett kiterjeszti a tényleges tulajdonos fogalmát a szervezet vezető tisztségviselőjére, amennyiben a tulajdoni hányad vagy a meghatározó befolyás alapján a valóságos tulajdonos nem állapítható meg. Így rendkívül érdemes meggondolni, hogy valaki vállal-e ilyen funkciót egy gyanús vállalkozásban.

A magyar kormány azonban nem minden olyan változtatást hajt végre, amelyet az Európa Tanács Pénzmosás Elleni Bizottsága (a Moneyval) kívánt. A kiemelt közszereplőknek a különféle adatok mellett a pénz forrását is meg kell jelölniük, ez a szabály viszont továbbra is csak a külföldiekre vonatkozik. A Moneyval szerint ezt indokolt lehetne a hazai közszereplőkre is kiterjeszteni. A fentiek mellett ugyanakkor nőnek a büntetési tételek is: azokat a bankokat, biztosítókat, brókereket és pénztárakat pedig, amelyek nem elég serények az ügyfelek átvilágításában, akár 500 millió forintra is bírságolhatják. Az ingatlanosok és könyvelők esetén pedig 20 millió forint lehetne a büntetés összege (most 5, illetve 1 millió forintra büntethetik őket).

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?