Magyarországon keresztül juthat gázhoz Ukrajna
Ukrajna az idén megállapodást készül aláírni Magyarországgal és Szlovákiával évi hétmilliárd köbméter földgáz behozataláról Európából a két ország gázvezetékein keresztül. Erről az UNIAN ukrán hírügynökség szerint Vadim Csuprun, a Naftohaz ukrán állami gázvállalat helyettes vezetője beszélt kedden egy energetikai fórumon.
A magyar fél megerősítette, hogy műszaki szempontból lehetséges a földgáz szállítása Ukrajnába - mondta a beszámoló szerint az ukrán cég helyettes vezetője.
A technológiai megállapodást már alá is írta a két oldal, és mindkét fél kész a szállítás megkezdésére. Hozzáfűzte, hogy az ukrán oldalon is biztosították a szükséges műszaki feltételeket. A nyári időszakban napi 1 millió, a téliben legfeljebb 3 millió köbméter földgáz szállításáról lenne szó. A szlovák féllel még folynak az egyeztetések a technológiai megoldásról.
Eduard Sztavickij energetikai miniszter február elején jelentette be, hogy már az idei év első negyedében kész Ukrajna földgázt importálni Európából Magyarországon, illetve Szlovákián keresztül.
Ukrajna tavaly állapodott meg a német RWE vállalattal, arról, hogy 5 milliárd köbméter földgázt szállít neki a cég 2013 májusáig. Az UNIAN értesülése szerint egy keretmegállapodás alapján a mennyiség legfeljebb 10 milliárd köbméterig növelhető.
Az ügylet érdekessége, hogy valójában Oroszországból származó gázt vásárol Ukrajna a német vállalattól, csakhogy lényegesen olcsóbban, mert Moszkva Németországnak kedvezményes áron adja a földgázt. A múlt év utolsó negyedében mintegy 430 dollárt fizetett Ukrajna a Gazprom orosz állami vállalatnak ezer köbméterenként a földgázért, a német cégtől viszont a kiszivárgott információk szerint körülbelül 360 dollárért kapja ugyanazt az orosz gázt.
Sztavickij utalt arra, hogy nemcsak az RWE vállalattól kaphat Ukrajna Európából földgázt, a részleteket erről azonban csak a szerződések megkötése után kíván közölni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.