Először Matolcsy György, majd Orbán Viktor kezdett el 20 éves ciklusokról beszélni, miután nem alakulnak jól az aktuális mutatók. Úgy tűnik, a kormánynak sokáig kell várnia a növekedés beindulására, de arra késznek is mutatkozik. Kövesse a tündérmese folytatását a hvg.hu-val!.
Csütörtökön Matolcsy György egy logisztikai konferencián tartott beszédét arra használta fel, hogy élesen nekitámadjon a jegybanknak, melynek egy megjelenés előtt álló elemzése az államadósság növekedését vázolta fel. A gazdasági miniszter etikátlannak és ártónak nevezte a tanulmányt, és szerinte csak egy esetben nőhet az államadósság, ha 2014 után az ellenzék kerül hatalomra. Matolcsy szerint azzal, hogy az államadósság növekedését jelzi előre az MNB, "lebeszél bennünket arról, hogy bármilyen jövőképünk legyen”. Az MNB visszautasította a vádaskodást. A pénteken publikált 15 éves kitekintés egyébként a ciklus második felére már csökkenő államadósságot prognosztizál, a trendfordulót 2017-18 utánra várja, amennyiben nem történik már korábban kiigazítás az alappályán.
Orbán Viktor évértékelő beszédében Matolcsy Györgyhöz hasonlóan 20 éves ciklusról kezdett gondolkodni. A kormányfő szerint a magyar ipart egyesítjük a némettel, 10 ezer exportképes céget indítunk útnak, innovációra és K+F-re fordítjuk a GDP 4-5 százalékát, egyetemeink közül többet beviszünk a világ 200 legjobb egyeteme közé, valamint a magyar családok életszínvonalát is az EU-átlag fölé visszük - a következő 18 évben.
Ha marad a jelenlegi költségvetés, Magyarország, nagy valószínűséggel nem kerül ki az uniós túlzottdeficit-eljárás alól - ez olvasható ki az Európai Bizottság pénteken megjelent tavaszi előrejelzéséből, amely szerint a központi költségvetés hiánya idén és jövőre is átlépheti a három százalékot, és 3,4 százalék körül alakulhat GDP-arányosan. Olli Rehn uniós biztos újabb intézkedéseket vár: akár 200-300 milliárd forintos kiigazításra is szükség lehet.
Elvérezhet a Széll Kálmán Terv egyetlen, eddig biztosan megvalósult pontja, miután a házi pálinka jövedékadó-mentessége miatt az EU bírósága rapportra hívta Magyarországot. Az Európai Bizottság csütörtöki határozatára a nemzetgazdasági tárca reagálva jelezte, hogy a kormány ragaszkodik a házi pálinkafőzés szabadságához.
Bár 588-an jelentkeztek az ócsai lakóparkba, a helyeket mégsem tudják feltölteni, mert zömében olyanok pályáztak, akik nem felelnek meg a jogosultsági feltételeknek, mivel nem deviza alapú vagy nem lakáscélú hitelük van, vagy mert nem számítanak nem fizető adósnak. A lakópark a senki földjén épül: a falu központjától és az első kis ABC-től 5 kilométerre, a legközelebbi buszmegállótól 3,7 kilométerre van.
"Nem fog manna hullani az égből. Azt ígérjük, hogy Magyarország visszatérhet a felzárkózó országok közé." - mondta Bajnai Gordon, a Haza és Haladás gazdaságpolitikai progarmját bemutató sajtóeseményen, ahol azt ígérte, hogy a leszakadt térségeknek adnak 300 milliárd forint támogatást, a korrupció elleni harcban behozza Magyarországot a negyven legkevésbé fertőzött ország közé, visszahozza a progresszív adózást és az ország 2018-ra teljesíti az euró bevezetéséhez szükséges feltételeket.
„Van egy álmom (…), ha ez bejön akkor végre Magyarország olyan növekedési pályára áll, amin már vagy ötszáz éve nincs!!!” – írta Széles Gábor nagyvállalkozó a Facebook-oldalán.
A kormány 58 uniós önkormányzati szennyvízberuházást vonna központi felügyelet alá azzal az indokkal, hogy veszélybe került a határidőre történő befejezésük. A csütörtökön megszellőztett elképzelés gyámságot jelentene egy miskolci és egy gödöllői másfél milliárdos, illetve egy jánoshalmai három milliárd forintos beruházás felett is.
A hét mondása: „Mi vagyunk az európai perem. European rim.” – mondta Matolcsy György egy csütörtöki logisztikai konferencián azzal kapcsolatban, hogy a Nyugat Magyarországon keresztül kapcsolódhat Kelethez, és ezért fontos a keleti nyitás.
Aktuális Tündérmese Mutatók (ATM) |
Tavaly brutálisan zuhantak a reálbérek, a 2012-es inflációt figyelembe véve majdnem 3,5 százalékkal csökkentek. Ekkora zuhanásra 2007 óta nem volt példa. A versenyszférában ráadásul 34 ezerrel kevesebben dolgoznak, mint 2011-ben. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénteki jelentése szerint bár az államadósság hosszabb távon csökken - 2027-ig így sem érjük el a 60 százalékos maastrichti kritériumot -, átmenetileg viszont még nőni fog az államadóssági mutató. Nem érkeztek jó hírek Brüsszelből sem: ha minden így marad, az Európai Bizottság (EB) tavaszi előrejelzése szerint nem csúszunk be idén a 3 százalékos deficit alá. Ha a kormány tartani szeretné az idénre tervezett 2,7 százalékos hiánycélját, akkor további 150-300 milliárdos kiigazításra lehet szükség. Ezt áprilisig meg kell lépnie a kormánynak, ha Magyarország ki akar jönni a túlzottdeficit-eljárás alól. Ahogy azt Orbán az évértékelőjében idézte, egy OECD-felmérés szerint a magyarok 69 százaléka érzi úgy, hogy több pozitív élményben van része egy átlagos napon, mint kellemetlen tapasztalatban. Tízes skálán a magyarok 4,9 pontra értékelik életminőségüket, míg az OECD átlag 6,7 pont. A Nielsen pénteken pedig olyan felmérés eredményeiről adott hírt, melyből kiderül, a magyarok 88 százaléka látta válságosnak a gazdaság helyzetét a múlt év negyedik negyedévében, a harmadik negyedévben 89 százalék gondolta ezt. Ugyanakkor a recessziót említők 85 százaléka vélte úgy a negyedik negyedévében, hogy az ország a következő tizenkét hónapban nem lábal ki a gazdasági válságból, míg az előző negyedévben ez az arány még 82 százalék volt. |
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.