Gazdaság hvg.hu 2013. február. 20. 17:31

Az energiaszolgáltatók nem fognak a számlán üzengetni

A legtöbb szolgáltató tervezi a fogyasztók olyan jellegű tájékoztatását, mint amivel az ELMŰ-ÉMÁSZ készült a rezsicsökkentés következményeivel kapcsolatban. De arról nincs szó, hogy bárkinek is üzengetni szeretnének majd a részletes számlán.

"Tisztelt Ügyfelünk! Magyarország egyik legnagyobb áramszolgátató vállalataként évek óta elkötelezetten dolgozunk a mindenkori kormány partnereként azon, hogy ... " - kezdődik a miskolci székhelyű ÉMÁSZ levele, ami 10 pontban megpróbálja elmagyarázni a fogyasztónak, hogy a kormány által tavaly év végén sebtében elrendelt 10 százalékos energiadíj csökkentéssel kapcsolatban mi az, amit szerintük jó tudni.

A jelenlegi számlalevél formai elemeit használó, január 23-i keltezésű levélben az energiaszolgáltató azzal kezdi, hogy a lakossági áram árát eddig is az állam határozta meg, és a számlán szereplő tételekről is a kormány írt elő regulákat. A szövegben szó van arról is, hogy "az áram árának több mint háromnegyede adó és egyéb állami és más vállalatokhoz befolyó díjtétel", valamint az is, hogy a lakossági szolgátatóknál az egységnyi fogyasztás (1 kWh) után összesen 1,32 Ft bevátel marad. A weboldalán az ELMÜ egy szemléltető ábrát is publikált, amiből látható, hogy a fogyasztó által fizetett 45 forintos egységárból 17 forint valójában az MVM-hez kerül, 11 Ft - adó formájában - az államhoz, 15 Ft a szállítóhoz, és csak 2 forint marad az egyetemes szolgátatónál.

Pontokba szedték, hogy érdemes erre a -10 százalékra nézni
Stiller Ákos

Az ELMÜ levele arra is felhívja a figyelmet, hogy miközben az ár uniós összevetésben a legolcsóbbak közé tartozik, a rezsicsökkentési kormányzati akció a vállalati szférában áremelést okozott, ami a költségek drágulásával a termékeik és szolgáltatásaik árát is szükségszerűen megemeli.

"Hasonló levél tőlünk még nem ment ki, de a társaságunk azzal egyetértért, hogy a fogyasztóknak, teljes körű, részletes tájékoztatást kell kapniuk az enegriaszektorban zajló történésekről" - mondta a hvg.hu kérdésére Száraz Gábor, a Tigáz sajtószóvivője, aki szerint ez a szakmai alapú tájékoztatás valószínűleg minden energiaszolgátató cég számára követendő példa, mert "a fogyasztónak meg kell adni az esélyt, hogy tisztán lássa egy-egy ilyen döntés hátterét." Azt azonban Száraz cáfolta, hogy  a rezsicsökkentés egyéni hasznát bemutató részletes számlán szerették volna feltüntetni, hogy az új számlaformátumra való átállás számukra milyen költségekkel járt. Ennek lehetőségéről korábban a Népszava írt, voltaképp arra válaszul, hogy az Orbán-kormány a közműszámlákon feltünteti, hogy a tízszázalékos rezsicsökkentés mennyi megtakarítást jelent az egyes fogyasztóknak. 

Az E.On-nál a gázüzletág eladásának lezárásáig - úgy tudjuk - teljes sajtócsendet rendeltek el, és valószínűleg sem értelemző levél, sem bármilyen válaszkommunikációs lépés nem történik majd. De egy másik energiaszolgátató cég szakembere úgy látja, hogy a számlaképben történő megjelenítésre nincs is mód, és az új tipusú számla sem különbözik az előzőtől, csak annyiban, hogy  "kisminkelték a homlokzatát".  Ez azért baj, mert a részletes számlalevél továbbra is halálosan bonyolult marad. Az első oldal változik, de a számla túloldala, illetve adott esetben a további oldalak, ahová eddig is értelmező magyarázatok kerültek,  ugyanannyira lesznek "áátekinthetőek", mint eddig. A szakember szerint az energiaszolgáltatók eddig sem használták üzengetésre a számlát, és ez ezek után is így marad.

Hivatalosan már életbe lépett, de még nem

Az energia szolgáltatóknak február 19-ig kellett volna átállniuk az új rendszerre, azonban még e hónap elején haladékot kértek a Magyar Energetikai Hivataltól (MEH) és a fejlesztési tárcától. Választ ugyan nem kaptak, és így hivatalosan már az új sablon szerint kellene számlázniuk, de az átállás gyakorlatilag még hetekig eltarthat. A szolgáltatók szerint a rendelkezésükre bocsátott 15 nap alatt nem lehet a számlázó programokat átírni és kitesztelni, és több időt igényel az új számlák pontosítása is, mivel a Magyar Energia HIvatal által bemutatott sablon is több hibát tartalmazott. A bevezetést az is késelteti, hogy a cégeknek ki kell számolniuk, hogy az egyes fogyasztók mennyit spórolnak a rezsicsökkentésnek köszönhetően.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ballai Vince 2024. december. 23. 17:30

150 millió légy egy csapásra – indul az első hazai lárvagyár, amelyről Áder János is szuperlatívuszokban beszél

Euró tízmillókból épült fel Magyarország első lárvafarmja, ahol légylárvák milliárdjainak segítségével állítanak elő prémium minőségű fehérjét szerves melléktermékekből. Ki fogja felvásárolni tonnaszám a lárvákat? Mitől fenntarthatóbb a rovarfehérje a hagyományosnál? Mit keres egy híresen rovarfób ország exállamfője a lárvagyár átadóján? Egyáltalán, hogyan hizlalják a takarmánylárvát? Ez a gyáravatás más volt, mint a többi.