2013. február. 05. 14:52 MTI Utolsó frissítés: 2013. február. 05. 14:39 Gazdaság

Hollande óvná a kilengésektől az euró árfolyamát

A francia elnök arra szólította fel az euróövezetet, hogy óvja meg a közös fizetőeszköz árfolyamát az "irracionális" kilengésektől. Francois Hollande kedden Strasbourgban az Európai Parlamentben azt mondta: az euró árfolyamának alakulása aláássa az euróövezet számos országában, így Franciaországban a versenyképesség javítása érdekében megvalósított reformokat.

Az euró jelenlegi árfolyama 1,35 amerikai dollár, ami általános megítélés szerint túl magas, és rontja az euróövezet exportképességét. "Nem engedhetjük, hogy az árfolyam a pénzpiacok kénye-kedve szerint ingadozzon" - fogalmazott a szocialista politikus.

Hollande szerint az euróövezetnek ki kell alakítania saját árfolyampolitikáját, különben olyan árfolyamokkal kénytelen szembesülni, amelyek nem tükrözik a gazdaság tényleges állapotát. Az Európai Központi Bank függetlenségét meg kell őrizni, ugyanakkor az európai gazdasági érdekeket jobban védelmező monetáris rendszerre van szükség - mondta Hollande anélkül, hogy részletesen kifejtette volna, milyen reformokra gondol.

Ami a csütörtök-pénteki brüsszeli rendkívüli EU-csúcs várható fő témáját, a 2014 és 2020 közötti időszakra szóló uniós keretköltségvetés ügyét illeti, Francois Hollande óvott attól, hogy túlságosan nagyot nyessenek le a kiadások eddigi szintjéből. "Ésszerű kompromisszum" szükségességét hangoztatta, és megjegyezte, hogy a fejletlenebb régiók felzárkóztatását szolgáló kohéziós forrásoknak "kielégítő mértékben" rendelkezésre kell állniuk. Védelmébe vette a Franciaország szemszögéből különösen jelentős mezőgazdasági támogatási keretet is.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.