Az IMF ultimátumot intézett Romániához
Románia április végéig kapott haladékot, hogy elindítsa azoknak a veszteségesen működő állami vállalatoknak a privatizálását, amelyeknek az eladását a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött hitelmegállapodás keretében vállalt - derült ki Varujan Vosganian román pénzügyminiszter keddi nyilatkozatából.
A Bukarestben tartózkodó IMF-küldöttséggel folytatott keddi tárgyalást követően Vosganian kijelentette, hogy a romániai gázvezeték-hálózatot kezelő Transgaz vállalat 15 százalékos részvénycsomagjának bejegyzését a tőzsdére április végéig kell lebonyolítania a kormánynak, hiszen Románia eddig kapott haladékot a privatizációra - írta a Mediafax hírügynökség. Románia egyes vállalatok többségi részvénycsomagjának eladása mellett vállalta kisebbségi részvénypakettek bevezetését is a tőzsdére.
A bukaresti hatóságok megpróbálták meggyőzni az IMF-et arról, hogy a román államvasutak teherszállító részlegét, a CFR Marfát ne privatizálják. Erről Relu Fenechiu közlekedési miniszter nyilatkozott a keddi tárgyalások előtt, de az egyeztetések lefolytatása után a tárcavezető közölte, hogy a CFR Marfa sem lesz kivétel, ezért minisztériuma számára prioritás lesz a vasútvállalat privatizálása.
Románia 2011 tavaszán kötött 3,6 milliárd euró értékű elővigyázatossági hitelmegállapodást az IMF-fel, amely márciusban jár le. Románia újabb hitelszerződést akar kötni, de ez csak akkor kerülhet szóba, ha a jelenlegit sikeresen lezárják a felek. Romániának elmaradásai vannak, főleg az állami vállalatok privatizálásában. Az IMF küldöttsége a hónap végéig tartózkodik a román fővárosban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.