A 69 már nem csak a szexben nyerő
Több olyan projektbe is milliárdokat tett elérhetővé a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ), melyekre akár évek óta várnak az ágazatban. Az energetikai témájú pályázatok összköltséger 69 milliárd forint.
Az utóbbi hetekben az NFÜ az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) Zöldgazdaság-fejlesztési Programjának keretében összesen 69 milliárd forintos keretösszeggel épületenergetikai, közvilágításos, megújuló energiás, távhőkorszerűsítős pályázatok tömegét írta ki, tette elérhetővé. A pályázatokat sorra vevő energiainfo.hu friss cikke rámutat arra, hogy ilyen sűrűségben eddig még nem tettek elérhetővé európai uniós támogatási összegeket.
December közepétől elérhető, februártól pedig már pályázható az energiahatékonyságot és az energiatakarékosság fokozását szem előtt tartó "Épületenergetikai fejlesztések és közvilágítás energiatakarékos átalakítása" címet viselő projekt. Ez, illetve az "Épületenergetikai fejlesztések megújuló energiaforrás hasznosítással kombinálva" című kiírás (ez utóbbi ösztönözni kívánja a decentralizált, környezetbarát megújuló energiaforrást hasznosító rendszerek elterjedését, kiemelt hangsúlyt fektetve az energiahatékonyságra és az energiatakarékosságra) együttes keretüsszege 30 milliárd forint. Mindkét címen 1-500 millió forint közötti a pályázatonként elnyerhető támogatás, és e pályázatokra február 5-től lehet jelentkezni.
A "Távhő-szektor energetikai korszerűsítése, megújuló energiaforrások felhasználásának lehetőségével" című konstrukció már decembertől elérhető, amelynek célja, hogy a távhőtermelés és -szolgáltatás infrastruktúrájának energetikai korszerűsítésével csökkenjen a helyi és nemzetgazdasági szintű szén-dioxid-kibocsátás csökkenjen - írja az NFÜ. A szétosztható keret 4 milliárd forint, az elnyerhető támogatás összege 10 millió és 1 milliárd forint közötti.
Ahogy az energiainfo rámutat: a napokban további 7 milliárd forintos keret nyílik meg a "Helyi hő-, és villamosenergia-igény kielégítése megújuló energiaforrásokkal" címszó alatt, ennek fókuszában a decentralizált, környezetbarát megújuló energiaforrást hasznosító új rendszerek elterjedése, és támogatni az épületek energia-felhasználásához és/vagy gazdasági-termelési technológiákhoz kapcsolódó napkollektoros rendszerek, napelemes rendszerek, illetve szilárd biomassza kazánok kiépítése áll. A támogatási igény 1-50 millió forint közötti lehet, és akiírásra vállalkozások, költségvetési szervek, nonprofit szervezetek is pályázhatnak, igaz, legkorábban 2013. március 18-án.
További 11 és félmilliárd forintos keretet nyiottak meg szintén pár napja a "Helyi hő- és hűtésigény kielégítése megújuló energiaforrásokkal" című felhívás. Ez a már meglévő rendszerek energiaforrás-váltására, többletigény kielégítésére, termelési folyamatokhoz kapcsolódó fejlesztésekre van lehetőség. Az elnyerhető támogatás legalább 50 millió forint, legfeljebb 1 milliárd forint lehet.
Ennél is 5 milliárddal több, összesen 16 és félmilliárd forintot osztanak szét a "Megújuló energia alapú villamos energia, kapcsolt hő- és villamos energia, valamint biometán termelés" elnevezésű kiírás keretében, ahol az előbbihez hasonló célrokra, de nagyobb támogatási igényű pályázatokat várja az NFÜ.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.