2013. január. 21. 09:23 Népszabadság Utolsó frissítés: 2013. január. 21. 09:59 Gazdaság

Akár 1 milliárd eurót is adhatunk az E.ON-ért?

Megszületett a végső megállapodás az E.ON és az MVM között a gáztárolók megvásárlásáról, az ár 800 millió és 1 milliárd euró közötti – írja saját forrásaira hivatkozva a Népszabadság. Részletkérdések vannak még, de a korábban megszabott január 31-i határidőig aláírják a szerződést. Azt viszont még nem tudni, honnan lesz minderre pénz.

A gáztárolók megvásárlásához az MVM tőkeemelésként közvetlen állami pénzt kaphat, valamint hitelt is felvehet vagy kötvényt bocsáthat ki. Ugyanezt megteheti a Magyar Fejlesztési Bank is, a pénzt pedig aztán az MVM-nek kölcsönöznék – olvasható a Népszabadságban.

A lap emlékeztet: Mártha Imre, az MVM volt vezérigazgatója múlt héten az Indexnek adott interjút az E.ON cégvásárlási szándékával kapcsolatban. Úgy tudni: a Magyar Villamos Műveknek a két érintett cégre, a központi magyar gáznagykereskedőre és a hatalmas gáztárolórendszerre lenne egy 40 millió és egy 300 millió eurós vagyonértékelése, és akár 800 millió-egymilliárd eurót is kifizetnének értük. Utóbbi esetben 500 millió eurós különbség lenne a vételár és a becsült érték között – hívta fel a figyelmet az interjúban, amelyben Mártha Imre megpendítette a lehetséges büntetőjogi vonatkozásokat is.

A Népszabadságnak az ügyhöz közel álló forrásai ugyanakkor nem erősítették meg a 40 és a 300 millió eurós vagyonbecslésre vonatkozó értesüléseket. A lap úgy tudja: az MVM-nek a két cégre hétszázmillió euró körüli vagyonbecslése van. Azt az érvet pedig, amely szerint a nagykereskedővel évi több tízmilliárd forint kódolt veszteséget vesz át az állam, azzal ütik el, hogy az ügylet versenyhivatali véglegesítése akár egy évet is igénybe vehet.

A két társaságot a Mol 2004 végén adta el az E.ON-nak, de a Brüsszel által jócskán átírt szerződésre csak 2006 elején került végül pecsét. Nem mindegy tehát, mennyi ideig parkol az ügy a versenyhivataloknál, mert a veszteség a jelenlegi tulajdonost terheli ugyanis addig. 2015 végén viszont megszűnik az oroszokkal a most érvényes gázszerződés, az azt követő időszak pedig teljesen új felállással kecsegtet – emlékeztetnek a Népszabadság cikkében.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?