340 ezer családnak segít Magyarországon a szélenergia
A magyar szélerőművek 2012-ben több mint 733 ezer megawattóra (MWh) áramot termeltek, ezzel az ország áramfogyasztásának 1,73 százalékát adták, és havi átlagban közel 340 ezer család áramigényét elégítették ki - közölte a Magyar Szélenergia Ipari Társaság szerdán.
Havonta átlagosan mintegy 61 ezer MWh áramot adtak a szélerőművek. A legtermékenyebb hónap a január a volt, több mint 100 ezer MWh áramtermeléssel. Az év legszelesebb napja február 29-én volt, amikor a magyar szélerőműparkok 6854 MWh áramot termeltek. A közleményben hozzáteszik, hogy Magyarországon nagyon kevés olyan nap van, amikor szélcsend miatt nem termelnek a szélerőművek, vagy a túl erős szél miatt biztonsági okokból le kell állítani a szélturbinákat.
Magyarországon 2012 végére 329 megawatt (MW) beépített teljesítményű szélerőmű kapcsolódott a közcélú villamos hálózatra. Az összesen 176 darab hálózatra termelő erőmű között vannak kisebb (0,25-0,8 MW-os) és nagyobb (2-3 MW-os) egységek is.
A szélenergia társaság arra hívja fel a figyelmet, hogy a szélenergiával megtermelt villamosáram drága külföldi földgáz importot vált ki, és hozzájárul a szén-dioxid-kibocsátás csökkenéséhez. Számításaik szerint a magyar szélerőművek 2012-ben összesen 77,6 millió köbméter földgáz-egyenértéknyi villamosenergia termelésével 662 ezer tonna szén-dioxidot váltottak ki.
Hangsúlyozzák azt is, hogy bár 2006 óta a döntéshozók nem engedik új szélerőmű-létesítési engedélyek kiadását, a szélipar készen áll arra, hogy a jelenlegi kapacitások többszörösét építse meg, környezetbarát kapacitásokkal helyettesítve ezáltal az ország elöregedő erőműparkjának egy részét.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.